Rodinný dům, který musí vytápět plynem, sdílí s otcem a dvěma dospělými dětmi. „Další svetr už nestačí. Doma chodíme nabalení jak pumpy a večer u televize jsem pořádně zabalená do deky. I tak je mi zima. Ale šetřit musím,“ dodala žena.
Na nižší stupeň dává topení i Marie Vítková z Výravy na Hradecku. „Máme elektrokotel a zálohy nám zvedly z dvou a půl na čtyři a půl tisíce. Místo toho, abychom vytápěli na 24 stupňů, tu máme teď dvacet jedna,“ popsala žena.
Že Češi stále častěji stahují kohoutky na topení, dokazuje i analýza společnosti Amper Meteo. Její data hovoří jasně. Češi odložili začátek topné sezóny a ve třetím kvartále se snížila spotřeba plynu i elektřiny. U elektřiny je pokles čtyři a u plynu až 20 procent.
Zájem o alternativní paliva
„Významný nárůst cen zemního plynu, ale také reálné riziko jeho nedostatku v příštím roce spustily ve třetím čtvrtletí nevídanou vlnu zájmu o alternativní paliva, která by mohla nahradit zemní plyn. Pokles spotřeby zemního plynu může být způsoben nejen cílenými úspornými opatřeními, ale také ukončením výrob mnoha spotřebitelů, jejichž výrobky přestaly být rentabilní,“ uvedl předseda představenstva Amper Savings Martin Nádeníček.
Do karet zatím hraje lidem i počasí. Od začátku října se denní teploty pohybují i kolem 15 stupňů a v noci zatím nemrzlo.
Že se úspornější vytápění vyplatí, potvrzují i ekonomové. Jeden stupeň dolů může uspořit v průměru tři až šest procent z celkové ceny za energii. „V poslední době je opravdu vidět, že lidé kvůli úspoře stahují topení o několik stupňů. Jak se však bude situace vyvíjet, je těžké predikovat. Vše bude záležet, jak tuhá bude zima,“ komentoval ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Tolik vysmívané svetry však ani on nebere na lehkou váhu. „Pro řadu domácností bude právě ten svetr navíc znamenat mnohdy znatelné úspory,“ dodal ekonom.