Mohutný chór zazpíval první prosincovou středu opět řadu vánočních písní. Letos to byly klasiky Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Pásli ovce valaši, Jak jsi krásné, neviňátko a Vánoce, Vánoce přicházejí. Kompletní texty těchto koled najdete nejen na této straně, ale také na webu www.ceskozpivakoledy.cz, kde je ve formátu pdf ke stažení zpěvník.

Přenos z letošního zpívání koled v Brně si můžete pustit zde:

Zdroj: Youtube

Právě v Brně si společně se stovkami lidí koledy zazpívali i Zuzana Hradilová, Libor Macháček nebo muzikálová zpěvačka Městského divadla Brno a nominantka na cenu Thálie Kristýna Daňhelová. Doprovázela je velká žesťová kapela Moravia Brass Band. Už podvanácté se lidé sešli také v Ostravě. Zde si přišlo vánoční písně poslechnout prakticky plné Masarykovo náměstí.

A nezpívalo se pouze v krajských městech. Lidé se ve velkém sešli také v Litoměřicích, Frýdlantu, Teplicích nebo třeba v Chrudimi. Podívejte se, kde všude se letos vánočně naladění účastníci při akci Česko zpívá koledy potkali a jak se zpívalo právě ve vašem regionu:

Pokud jste se z jakýchkoli důvodů nemohli zúčastnit osobně, a přesto byste si chtěli zanotovat, ani to není překážkou. Koledy si můžete zazpívat z pohodlí svého domova i zpětně, díky záznamu z akcí. Tuto možnost někdy volí i zástupce ředitele redakcí Deníku Martin Nevyjel.

„Chodím si zazpívat každý rok. Někdy jezdím za kolegy do některého krajského města, jindy zpíváme s rodinou doma, v rodném Uherském Hradišti. Věrní zpěváci jsou ale třeba moji rodiče. Ti chodí zpívat s místní redakcí každý rok. Dokonce se pravidelně přidává i moje dvaadevadesátiletá babička. Krásné vzpomínky mám na jeden z prvních ročníků zpívání v Olomouci, kdy zpěváci zaplnili náměstí až po radnici a několik tisíc Hanáků zpívalo koledy společně s dětským sborem. Myslím, že děcka měla největší publikum v životě,“ říká Martin Nevyjel.

Česko zpívá koledy na Masarykově náměstí, 11. prosince 2022, Ostrava.Česko zpívá koledy na Masarykově náměstí v Ostravě.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

V minulých ročnících se připojili dokonce i lidé ze zahraničí. Například loni zpívala česká komunita ve vesničce La Cala de Mijas ve španělské Malaze. Tuto akci organizoval Český spolek Mijas ve spolupráci s obcí Mijas. A že si to tamní komunita náramně užila, dokazují fotografie, které dorazily do redakce Deníku.

Loni jsme kvůli covidu zpívali s kapelou Čechomor on-line, podívejte se:

Zdroj: Youtube

„Zdá se, že hudba drží všechno pohromadě. Občas dělá věci méně chaotickými. Občas dává věcem smysl.“ To kdysi prohlásil americký zpěvák, rapper a textař Tyler Robert Joseph. Nezbývá, než s ním souhlasit a dodat, že právě v předvánočním období, které je pro mnoho lidí téměř synonymem chaosu, je tato schopnost hudby více než vítaná. Již tradiční akce Deníku a Českého rozhlasu s názvem Česko zpívá koledy pak talent hudby k propojování lidí dokazuje už pěknou řádku let.

Pokud přímo na zpívání koled pořídíte fotografie či video pošlete nám je, prosím. Udělat to můžete tak, že si kliknete na webovou stránku www.ceskozpivakoledy.cz a nahrajete je přímo tam. Pokud si s námi chcete zazpívat z domu, nebo jen tak na dálku, můžete využít koled přímo na stránce www.ceskozpivakoledy.cz, ale také na našich facebookových profilech, nebo prostřednictvím Českého rozhlasu.