V Česku počet zemřelých s covidem přesáhl 19 tisíc, ministerstvo zdravotnictví jich k dnešnímu ránu eviduje 19 097. V nemocnicích se covidem-19 aktuálně léčí 6366 pacientů, o čtyři stovky více než před týdnem. Ve vážném stavu je 1290 pacientů.

Aktuální skóre protiepidemického systému PES činí 75 bodů ze sta, je tak těsně ve čtvrtém z pěti stupňů pohotovosti. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

V Česku se indexem PES řídila opatření proti šíření epidemie koronaviru. Na konci ledna ale ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že index už není pro určování restrikcí relevantní, klíčové je podle něj uvolnit kapacity přetížených nemocnic, zvláště na jednotkách intenzivní péče.

Zavřené obchody v Nákupních centrech v OC Atrium a OC Aupark
Obchody neotevřou a končí látkové roušky. Blatný: Povinné budou respirátory FFP2

V předchozích šesti dnech byl index podle revidovaných čísel v nejpřísnějším pátém stupni, ve čtvrtek a v pátek na 80 bodech, což byla nejvyšší hodnota od 13. ledna. Za snížením o pět bodů je pokles podílu hospitalizací pod 45 procent. Změny ostatních parametrů na hodnotu indexu vliv neměly.

Další vývoj epidemie ukazuje mimo jiné reprodukční číslo. Pokud je větší než jedna, epidemie zrychluje. Nad touto hodnotou se drží až na jednu výjimku od začátku února. Pokud se dostane pod tuto hranici, znamená to, že epidemie zpomaluje. V posledních dnech ale číslo pozvolna roste, k dnešku se zvýšilo na 1,19 z pátečních 1,15.

V Česku platí od 27. prosince opatření pro nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti PES.