Představená opatření Síkela označil jako válečný balíček. Na pomoc domácnostem má vláda vyhrazeno 27 miliard korun. Poplatek za obnovitelné zdroje uhradí od října a v příštím roce za domácnosti a firmy stát, ročně se na obnovitelné zdroje přispívá asi 45 miliard korun. Zhruba polovinu příspěvku na obnovitelné zdroj hradí stát, polovinu domácnosti a firmy.

V následující topné sezoně chtějí ministři ulevit lidem zavedením takzvaného úsporného tarifu, jenž by jim měl z faktur vymazat část nákladů za energie.
PŘEHLEDNĚ: Komu zlevní elektřina a plyn díky novému státnímu tarifu

Síkela uvedl, že domácnosti, které elektřinou svítí, topí nebo vaří, mohou od státu například dostat jednorázovou podporu až 11.000 korun. Obdobnou slevu dostanou domácnosti, které svítí elektřinou a topí plynem. Slevu dostane automaticky každá domácnost, nebude o ni muset žádat. Projeví se na jejím vyúčtování. Výše slevy bude definitivně stanovena nařízením, které musí posvětit vláda, uvedl Síkela.

Ministr potvrdil, že se úsporný tarif nebude vztahovat na víkendové nemovitosti, například chaty. Vláda nepočítá ani s podporou tarifů, které v sobě zahrnují dobíjení elektromobilů. Pro plynové kotelny v bytových domech nebo dálkové dodávky tepla z tepláren stát počítá s jinou podporou, konkrétní ale ministr nebyl.

Nedostatečná opatření? 

Podle Hnutí Duha jsou obrysy úsporného tarifu nedostatečné. "Zaplatit seniorům či samoživitelkám 30 procent nákladů na energie, když účty mnohým vrostly násobně, nebude stačit. A naopak na peníze dosáhnou lidé, kteří je nepotřebují. Jedná se totiž o téměř plošnou podporu, vůči které se vláda zatím vymezovala. Řešení pomoc pro nejpotřebnější tedy bude nutné dále hledat a čas se krátí," uvedl vedoucí energetického programu Hnutí Duha Jiří Koželouh.

Černý scénář v podobě citelného zdražování elektřiny a plynu se naplňuje
Drahé energie? Ceny zůstanou vysoké ještě několik let, varuje šéf koncernu RWE

Podniky z energeticky náročných odvětví dostanou další pomoc v podobě kompenzací nepřímých nákladů, kterou stát vyplatí nejen letos, ale také příští rok.

"Jsme v energetické válce, válce, kterou proti nám rozpoutal ruský diktátor Putin," řekl Síkela. Stát nyní podle něj plní plynové zásobníky nejrychleji minimálně od roku 2015. Je v nich asi 2,2 miliardy metrů krychlových plynů, což odpovídá 66 procentům kapacity. Tato zásoba plynu by během topné sezony vydržela pravděpodobně do ledna, stát pracuje na opatřeních, aby měl zásoby na celou topnou sezonu.