Předchozí
1 z 6
Další

Jaroslav Janko měl mezi zákazníky i Ondřeje Vetchého

Na základní škole jsem se moc dobře neučil. Proto mi nezbývalo nic jiného, než jít na učební obor. Kluci většinou volili opraváře zemědělských strojů, což mě moc nelákalo. Mně se líbila umělecká řemesla. Šel jsem na obor obuvník pro průmyslovou výrobu na učiliště ve Zruči nad Sázavou. Vyučil jsem se v roce 1992.

FOTO 1.Zdroj: Deník / Zuzana Musilová

Ve třetím ročníku mě oslovil jeden z jihlavských podnikatelů, který ve Věžní ulici otevřel obchod s opravnou obuvi. Tam jsem pracoval rok, následoval rok na vojně. Poté jsem se vrátil na půl roku, ale obchod s opravnou se zavřel a já jsem hledal jiné uplatnění. Následně jsem pracoval na stavbě v Praze. Tam se mi vůbec nelíbilo. Ani práce, ani společnost.

FOTO 2Zdroj: Deník / Zuzana Musilová

V roce 1995 jsem si všiml inzerátu, že firma Baťa hledá zaměstnance pro novou opravnu obuvi. Nastoupili jsme dva. Pracovali jsme spolu asi pět let, poté kolegyně odešla do důchodu. Zůstal jsem tam sám. Nebyl to vůbec problém, oprav bylo méně, než se původně počítalo.

FOTO 3Zdroj: Deník / Zuzana Musilová

Nakonec jsem se rozhodl začít podnikat sám. Otevřel jsem si opravnu obuvi v prvním poschodí Prioru na náměstí, kde jsem byl pět let. Poté jsem si od Bati pronajal prostor v Palackého ulici, kde už jsem jedenáct let. Mezi mými zákazníky byl i herec Ondřej Vetchý, který pochází z Jihlavy. Opravnu vyhledává i kostymérka z Horáckého divadla. Nosí mi na opravu boty, co v nich herci hrají.

FOTO 4Zdroj: Deník / Zuzana Musilová

Učiliště ve Zruči nad Sázavou, kde jsem se vyučil, již neexistuje. Místo učiliště je policejní služebna a místo internátu je úřad práce. Z těch asi šedesáti lidí z mého ročníku v oboru pracuji už jen já. Ostatní našli uplatnění jako skladníci, prodavačky a na dalších obdobných pozicích.

FOTO 5Zdroj: Deník / Zuzana Musilová

Budoucnost opraváře obuvi momentálně nevypadá moc dobře. Lidé kupují spíše levnější boty, které se nevyplatí opravovat, berou boty jako spotřební zboží. Po pár měsících se boty zničí, vyhodí se a koupí se nový pár.

FOTO 6Zdroj: Deník / Zuzana Musilová