Od loňského března se nákaza v zemi potvrdila u více než 1,6 milionu lidí. Z toho 29 608 pacientů s potvrzenou nemocí covid-19 zemřelo.

Denní nárůsty počtu nově nakažených několik týdnů klesají, ještě na počátku března dosahovaly téměř k 17 tisíc. Ve středu se poprvé od konce loňského září dostal nárůst pod dvě tisícovky za všední den. O víkendech se sice počty nově nakažených v poslední době dostaly i pod 1000, o volných dnech se však mnohem méně testuje. Za čtvrtek ministerstvo zatím eviduje přes 175 tisíc provedených testů, v mezitýdenním srovnání je to zhruba o 52 tisíc méně.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger
Petr Arenberger: Ve školách se bude testovat i v září

Počet nových případů covidu-19 za týden v Česku k dnešku klesl na 111 na 100 tisíc obyvatel, což je o sedm případů méně než předchozí den. Tímto údajem se nyní vláda řídí při uvolňování protiepidemických opatření. Snížilo se rovněž takzvané reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. Podle údajů k protiepidemickému systému PES kleslo k dnešku z předchozí hodnoty 0,85 na 0,81. Čím níže je číslo pod hodnotou jedna, tím pomaleji se epidemie šíří.

Mezi regiony se epidemická situace liší. Nejpříznivější zůstává v Karlovarském kraji, kde za poslední týden přibylo 40 nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Naopak ve Zlínském kraji je 170 nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, ale i tam se stejně jako v ostatních krajích situace zlepšuje.

Zlepšuje se i situace v nemocnicích

Spolu s poklesem nárůstu počtu nově nakažených se zlepšuje i situace v nemocnicích. Volných bylo k dnešnímu ránu v nemocnicích v Česku podle ministerstva 27 procent standardních lůžek s kyslíkem a 28 procent lůžek s umělou plicní ventilací. Počet hospitalizovaných pacientů s koronavirem se v mezitýdenním srovnání snížil přibližně o 600 na 2187, z toho zhruba 400 bylo ve vážném stavu. Počet se tak přiblížil situaci z poloviny loňského října. Nicméně statistiky ministerstva nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky covidu, nemocniční péči dál ale potřebují.

Situaci má dál zlepšovat zejména očkování, které v Česku začalo na konci loňského roku. Zdravotníci od té doby aplikovali 3,5 milionu dávek vakcíny a přes milion lidí má očkování proti covidu ukončené. Tento týden bylo každý den očkováno na 70 tisíc lidí, nejvíce ve čtvrtek a druhý nejvyšší počet je ze středy, kdy dostalo vakcínu podle aktualizovaných údajů ministerstva na 78 500 lidí. Na třetí místo se 78 tisíc očkovaných se tak posunul minulý čtvrtek, který byl dosud co do počtu aplikovaných dávek očkování od počátku vakcinace evidován jako rekordní.