Počty nakažených se v zemi výrazněji zvyšují v posledních zhruba dvou týdnech. V úterý 8. září denní nárůsty potvrzených případů koronaviru poprvé překonaly tisícovku, minulou středu dva tisíce a ve čtvrtek tři tisíce. Tehdy laboratoře zaznamenaly 3128 pozitivních testů, dosud nejvíce za jeden den. Jen od začátku září přibylo v Česku přes 28 000 potvrzených případů onemocnění covid-19.

Česká vakcína proti covidu prošla první fází. Deník o tom informoval jako jeden z prvních, připomeňte si rozhovor s doktorem Markem Petrášem, který vedl vědeckou část výzkumu:

Lékař a odborník na očkování Marek Petráš
Marek Petráš: Prototyp vakcíny proti covid-19 jsme dokončili

Stoupá také počet hospitalizovaných a zemřelých. Na začátku září bylo s nákazou v nemocnicích asi o 400 lidí méně, počet hospitalizovaných se tak více než ztrojnásobil. Zemřelých s onemocněním covid-19 přibyla za září více než stovka na celkových 531 úmrtí. Ministerstvo registruje denně jednotky případů úmrtí, výjimkou byly minulý pátek a toto pondělí, kdy podle statistiky s onemocněním covid-19 zemřelo 11, respektive 14 lidí. 

Pondělní počet zemřelých je druhý nejvyšší počet úmrtí za jediný den od 8. dubna, kdy zemřelo 15 lidí. Ministerstvo upozorňuje, že denní záznamy se zpětně mohou měnit, protože se průběžně doplňují. "Vykazování úmrtí má určité zpoždění oproti reálnému stavu z důvodu validace a uzavírání případů krajských hygienických stanic," uvádí úřad. Za úterý zatím ministerstvo registruje tři úmrtí lidí, kteří byli pozitivně testovaní na covid.

Kvůli zhoršené situaci vláda v pondělí obnovila Ústřední krizový štáb. Jeho šéf a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že za hlavní cíle činnosti tohoto orgánu považuje právě ochranu zranitelných skupin obyvatelstva a zajištění toho, aby nebyl přehlcen zdravotnický systém.

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE 

Nejvýrazněji se nákaza šíří v Praze. V hlavním městě hygienici za posledních sedm dní potvrdili téměř 218 případů v přepočtu na sto tisíc obyvatel, následuje Praha-východ se zhruba 202 případy, Praha-západ se 184 případy a Uherskohradišťsko a 183 případy. Na Liberecko připadá v posledním týdnu 177 nakažených na sto tisíc obyvatel a na okres Plzeň-město 164 případů.

Ministerstvo zdravotnictví dnes zveřejní další opatření, která mají omezit epidemii nemoci covid-19. Podle úterního vyjádření ministra Romana Prymuly (za ANO) půjde o povinné uzavření restaurací a barů ve 22:00 a také o omezení sportovních akcí. Zpřísněná opatření mají platit od čtvrtka, a pokud povedou ke snížení klíčových ukazatelů o šíření infekce, budou podle Prymuly po 14 dnech zrušena.

Ilustrační snímek
Hospody zavřou v deset už ve čtvrtek, řekl Prymula. Omezení čeká i hromadné akce

Německo dnes zřejmě zařadí prakticky celou Českou republiku mezi rizikové oblasti a bude při vstupu na své území vyžadovat test na koronavirus, nebo karanténu. Podobně reagovalo v úterý Nizozemsko. Lidé z Česka musí po příjezdu do Nizozemska nastoupit do karantény, a to i v případě, kdy mají negativní test na nemoc covid-19. Českou republiku již dalo na své seznamy rizikových zemí kvůli šíření koronaviru několik dalších států, například Slovensko či Velká Británie.