U většiny z nakažených má nemoc lehký průběh. V nemocnicích je podle posledních údajů ministerstva 494 lidí, o devět méně než předchozí den. Stav 101 hospitalizovaných hodnotí lékaři jako těžký, což je nejvíc od začátku epidemie. Dosavadním rekordem bylo 100 nemocných s těžkým průběhem nemoci v první polovině dubna. Nemocnice podle ministerstva zdravotnictví ale zvládnou násobně víc pacientů s covidem, a to i vážných případů.

Ministerstvo dnes výrazně zvýšilo údaj o počtu úmrtí lidí s koronavirem. Ještě ráno jich uvádělo 503, večer už o 18 více. Z toho na dnešek připadá podle resortu devět úmrtí, zbytek na předchozí dny.

Premiér Andrej Babiš poskytl 16. června 2020 rozhovor Deníku
Premiér Babiš chystá prohlášení. Pronese ho v pondělí večer v televizi

Laboratoře v neděli provedly 10 122 testů, přibližně o 4800 méně než v sobotu a zhruba polovinu oproti pracovním dnům minulého týdne. Pozitivních bylo 9,7 procenta zkoumaných vzorků, zatímco v sobotu to bylo téměř 14 procent.

Počty nakažených i hospitalizovaných se v zemi výrazněji zvyšují v posledních dvou týdnech. V úterý 8. září denní nárůsty potvrzených případů koronaviru poprvé překonaly tisícovku, minulou středu dva tisíce a ve čtvrtek tři tisíce.

Nejvíce se nákaza šíří v Praze

Nákaza se nejvýrazněji šíří v Praze. V hlavním městě hygienici za posledních sedm dní potvrdili přes 228 případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, následuje Uherskohradišťsko se zhruba 212 případy a Kroměřížsko s přibližně 200 případy. Na okres Praha-východ připadá 193 případů, na Liberecko 188 a na okres Praha-západ 187 případů.

Na aktualizované mapě regionů v Česku podle rizika nákazy je v oranžovém stupni pohotovosti 28 okresů, zatímco dosud jich bylo deset. Praha nadále zůstává červená.

Podle nově jmenovaného ministra zdravotnictví Romana Prymuly lze v dohledné době očekávat denní přírůstky mezi 6000 až 8000. Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný, se podle něj nyní blíží 1,8. Řekl to v neděli v Partii televize Prima.

Šití roušek
Zájem o roušky neustává. Lidé nakupují materiál i hotové výrobky

Ode dneška se v Praze, Středočeském kraji, na Zlínsku, Uherskohradišťsku a Kroměřížsku kvůli nárůstu počtu nakažených koronavirem vrací povinnost nosit roušky na venkovní akce, kde se sejde více než 100 lidí. Dosud je lidé museli mít stejně jako v ostatních regionech ČR ve vnitřních prostorech a v dopravních prostředcích. V hlavním městě zároveň mají vysoké školy ode dneška vyučovat jen na dálku.

Kvůli pomoci hygienikům by pak mělo být podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) spuštěno tzv. sebereportování, při kterém bude moci pozitivně testovaný člověk na covid-19 vyplnit webový formulář s informacemi o svých kontaktech. Kabinet by o tom dnes měl debatovat, stejně jako o budoucích opatřeních proti šíření nákazy.

Vláda také na dnešním zasedání obnoví činnost Ústředního krizového štábu. Ráno má k aktuální situaci ministerstvo zdravotnictví tiskovou konferenci, večer vystoupí premiér Andrej Babiš (ANO) s televizním projevem. Proslov se pravděpodobně bude týkat koronavirové epidemie.