Termín setkání ve chvíli tiskové konference na svém twitterovém účtu potvrdil i Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Nynější i zvolená hlava státu v posledních dnech vyjadřovaly připravenost k setkání, očekávaly ale iniciativu z druhé strany. Pavel odmítl, že by šlo o přetahovanou. Již dříve přitom avizoval, že chce Zemana mimo jiné požádat o to, aby už nečinil žádná zásadní rozhodnutí. 

Prezident Petr Pavel
Moje mluvčí se děsí, když na něco řeknu Proč ne, prozradil Petr Pavel

Pavel před novináři mimo jiné hovořil o svém programu v předchozích dnech. Zvolený prezident v tomto týdnu stihl několik schůzek s vládními představiteli nebo ústavními činiteli.

V pondělí jednal s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti) a ředitelem Bezpečnostní informační služby Michalem Koudelkou, v úterý s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) a poradcem pro národní bezpečnost Tomášem Pojarem. Pavel dnes zároveň odmítl, že by svými schůzkami předstíral, že již má nějaké pravomoci. „Při těchto setkáních šlo o to se poznat a informovat se o tom, jaké jsou hlavní problémy onoho rezortu,“ zdůvodnil.

Ve středu se Pavel setkal také s premiérem Petrem Fialou (ODS), předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) a šéfem Senátu Milošem Vystrčilem (ODS).

„Čeká mě velice intenzivní práce a na ni je třeba se připravit. Proto jsem hned první den po volbách zahájil aktivity, které beru nejen jako přípravu na inauguraci, ale i na nutnou práci hned po ní. Nechtěl jsem ukázat, že jsem aktivistickým prezidentem, ale prezidentem aktivním. To jsem říkal už v kampani a chci tak pokračovat. V žádném případě nešlo o předstírání toho, že bych měl nějaké pravomoce. Všechno to byla jednání seznamovací a orientační,“ vysvětlil příští prezident.

Telefonát, který vyvolal odpor Číny 

Vyjádřil se také ke kontroverznímu telefonátu s prezidentkou Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen, který se prakticky přes noc stal celoevropským tématem a vyvolal také velký odpor Číny. Pavel v pátek před novináři zdůraznil, že telefonát iniciovala tchajwanská strana a že jeho obsah dopředu konzultoval s ministrem zahraničních věcí Janem Lipavským.

„Všechny telefonické hovory, které jsem v posledních dnech měl, byly iniciovány ze zahraničí. Byly motivovány gratulací k úspěchu ve volbách, případně vyjádřením naděje na úzkou spolupráci. V žádném z těchto hovorů neproběhlo nic, co by zavánělo předstíranou pravomocí prezidenta. Telefonát s tchajwanskou prezidentkou i jeho obsah jsem při plném vědomí citlivosti tématu dopředu konzultoval s ministrem zahraničí. Nechal jsem si zdůraznit, jaké jsou principy naší zahraniční politiky, a jsem toho názoru, že jsem nepřekročil hranice, které jsou stanoveny pro tyto principy,“ sdělil Pavel.

Volební štáb Petra Pavla, 28. ledna 2023, Praha
Česko v čele Evropy. Pavlův telefonát na Tchaj-wan se stal evropským tématem

Předsedkyně Sněmovny Pekarová Adamová plánuje navštívit Tchaj-wan na konci března. Doprovodit ji má delegace podnikatelů, zástupců měst i vědecko-výzkumných a vzdělávacích organizací. O cestě i dalších tématech ve středu jednala prostřednictvím videohovoru s tamním ministrem zahraničních věcí Josephem Wu.

„Zazněla nabídka, že by měla místo v sestavě, ale ještě jsme se nebavili o tom, jestli takovou nabídku využijeme a jestli někdo z kanceláře by se takové cesty zúčastnil,“ uvedl Pavel.

Pavel plánuje i návštěvu krajů

Po setkání s dosluhujícím prezidentem Pavla podle jeho slov čeká několik interních schůzek, 15. a 16. února pak zamíří na návštěvu Karlovarského kraje. Nová hlava České republiky má v plánu také návštěvu Ústecka a Moravskoslezska.