Předchozí
1 z 7
Další

Bez party z Podjavořičanu si svůj život nedokážu představit

Jsem učitelka výtvarného oboru na telčské základní umělecké škole a ve volném čase je mým velkým koníčkem folklorní soubor Podjavořičan. V něm jsem už od úplného začátku, tedy třicet let. Moje maminka Jana Návratová v té době vedla dětský soubor Kvítek, a když místní pěvecký sbor Smetana potřeboval čtyři páry dospělých tanečníků, vzala toho, kdo byl nejblíž. Tehdy mi bylo patnáct, stejně jako mým třem kamarádkám, toho času studentkám prvního a druhého ročníku gymnázia.

FOTO 1.Zdroj: Archiv Pavly Doležalové

Daly se dohromady první čtyři páry, a to byl začátek Podjavořičanu. Přicházeli další členové. Ti, co navštěvovali Kvítek, byli rádi, že mají kde pokračovat, a soubor začal fungovat. Zpočátku jsme samozřejmě tápali. Museli jsme zvládnout různé tance a nechat si poradit třeba od pamětníků. Ne všechno je totiž jenom polka a valčík. Nakonec jsme se určité základní kroky naučili a začali jsme vystupovat na nejrůznějších akcích, některé jsme začali i sami pořádat. Nyní má soubor přes čtyřicet členů. Jsem ráda, že telčský folklor můžeme předávat dál a lidem z Česka i ze zahraničí můžeme ukázat, co umíme.

FOTO 2.Zdroj: Archiv Pavly Doležalové

Procestovali jsme velkou část Evropy. Hodně se mi líbilo ve Finsku, kam bych se ještě někdy chtěla vrátit. A možná v té době, kdy jsem tam byla, bych v této zemi chtěla i zůstat a žít, tolik mě uchvátila tamější příroda. Dodnes ráda vzpomínám na soustředění v Itálii, kde jsme slavili moje třicetiny. Ten den jsme nešli spát a zůstali jsme na pláži a slavili. My tomu říkáme, že vyrážíme na podjadovolenou. Z posledních let se nezapomenutelně vryly do mé paměti festival ve Splitu nebo podjadovolená ve Slovenském ráji. Odměnou je mi vždycky listopadový víkend v Budišově, kam jezdíme připravovat předtančení na Horácký ples a představení Živý betlém. Bez betléma by pro mě nezačaly Vánoce, je to moje srdcovka.

FOTO 3.Zdroj: Archiv Pavly Doležalové

Nejvíce mě baví právě tohle - jsme skvělá parta lidí, bez níž si už nedovedu svůj život představit, soubor je pro mě taková druhá rodina. Máme spoustu společných zážitků a vzpomínek, které nám nikdo nevezme. Ne všechny naše aktivity souvisí s folklorem, nebo jen okrajově. Scházíme se i při jiných příležitostech. Slavíme společně narozeniny, jezdíme na výlety a dovolené, chodíme na konci roku na Javořici, děláme si tematicky zaměřenou silvestrovskou párty, čistíme silnice v rámci akce Čistá Vysočina, chodíme do divadla a podobně.

FOTO 4.Zdroj: Archiv Pavly Doležalové

Přemýšlím o tom, proč se stal Podjavořičan mým celoživotním koníčkem. V poslední době přestávám rozumět modernímu světu, v podstatě nechápu různé moderní a virtuální technologie, a to, jak jim lidé propadají. Folklor mi poskytuje jakousi kotvu a jistotu. V lidových písničkách není nic předstíraného a falešného, nic nevkusného. Zpíváním předáváme nějakou zkušenost našich předků, a to je podle mě důležité.

FOTO 5.Zdroj: Archiv Pavly Doležalové

Jsem pyšná na to, že díky lidem, jako byla folkloristka paní Jiřina Mátlová, nyní je to Jana Návratová, a potažmo i díky všem v souboru nevymřel v Telči folklor. Třeba jen tím, že děti umí zpívat spoustu místních písniček a koled a neznají jen obecně české Pod naším okýnkem a podobně. Asi to beru i jako svoje malé osobní poslání – uchovat něco z minula pro budoucnost. A nejsou to jen písně, co mě fascinuje, je to i hmotná kultura – stavby, předměty po našich předcích. Pečlivě si schraňuji drobnosti po babičkách. Jako za starých dob umím vyšít kroj.

FOTO 6.Zdroj: Archiv Pavly Doležalové

Se souborem chci vystupovat dál, zatím se nechystám, že bych s aktivním působením skončila. Když čas dovolí, pomáhám s výchovou nejmenších dětí v Kvítečku. Rozhodně budu ráda, když v mých a maminčiných stopách půjdou i moje děti, které zatím chodí do Kvítku. Vypadá, že by mohly pokračovat, ale nepředbíhejme. Mají tolik jiných koníčků, že je to stále otevřené a rozhodně je nebudu nutit. Pokud se to podaří, budeme tři generace jedné rodiny v souboru.

FOTO 7.Zdroj: Archiv Pavly Doležalové