„V současnosti nemáme zprávy o tom, že by některá z firem v našem regionu propouštěla větší počet zaměstnanců. Také statistiky, které zpracováváme, svědčí spíše o mírném úbytku evidovaných uchazečů,“ konstatovala Jarmila Klejzarová, ředitelka odboru zaměstnanosti a EU.
Úřad z důvodu povinnosti mlčenlivosti nesděluje identifikační data zaměstnavatelů, kteří záměr hromadného propouštění oznámí.
„Pokud zaměstnavatelé takový záměr nahlásí, neznamená to, že lidé okamžitě přijdou o práci. K hromadnému propouštění dochází zpravidla v řádu několika měsíců, navíc k němu nemusí dojít na sto procent. Vše se odvíjí od situace na pracovním trhu a u zaměstnavatele,“ dodala Klejzarová.
Mezi těmi, kteří dočasně přerušili svou činnost, byli většinou drobní podnikatelé a řemeslníci.
Během listopadu podalo žádost o zprostředkování zaměstnání a zavedení do evidence úřadu práce v Kraji Vysočina 1 577 lidí. Počet nově příchozích byl meziročně o 9,3 % nižší a meziměsíčně o 11,1 % vyšší. Nejvíce nově příchozích hlásí okres Třebíč (439 osob). Nejméně nových uchazečů pak okres Pelhřimov (190 osob). Naopak z evidence odešlo 1 430 osob.
„O zprostředkování zaměstnání a zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání žádají lidé, kteří pracovali převážně ve službách (gastronomie, úklidy), strojních profesích (obsluha strojů a zařízení), v logistice a v dalších dělnických profesích. Obdobná situace je v automobilovém průmyslu a u subdodavatelů působících v této oblasti,“ upozorňuje Klejzarová.
Dobrá zpráva je, že firmy v současné době hledají nové zaměstnance ve strojírenství, stavebnictví, potravinářství, lesnictví i zemědělství (živočišná výroba) a pomocné dělníky. Podle expertů na trh práce je tedy dost vysoká šance, že propuštění zaměstnanci mohou nastoupit rovnou k novému zaměstnavateli, aniž by se dostali do evidence úřadu práce.
V listopadu zaměstnavatelé nahlásili po celém kraji 1 119 nových volných pracovních míst, což je o 298 méně než před rokem. V listopadu ÚP ČR, KrP v Jihlavě naopak obsadil a následně z evidence vyřadil 1 045 volných pracovních míst.
„Domníváme se, že tento trend poklesu nabídky pracovních míst je logickým zviditelněním problémů, souvisejících s probíhající pandemií Covid-19 a týká se jak poklesu pracovních nabídek pro cizince, tak poklesu pracovních nabídek obecně jako důsledku opatření v boji s koronavirem,“ uvedla Klejzarová.
Od spuštění programu Antivirus přijal ÚP ČR v Kraji Vysočina celkem 2 304 žádostí o poskytnutí příspěvku na náhradu mzdy. Se zaměstnavateli uzavřel ÚP ČR v tomto regionu celkem 2 289 dohod, tedy 99,35 % z přijatých žádostí, vyplatil 641 426 297 korun a podpořil 34 623 zaměstnanců. O podporu nejčastěji žádají zaměstnavatelé působící v oblasti gastronomie a maloobchodu. Pokud jde o velikost, pak se nejčastěji jedná o zaměstnavatele do deseti zaměstnanců.