Na vypracování nového zákona se podílí Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ten už před pěti lety varoval před čínskými firmami Huawei a ZTE, které podezíral ze špionáže pro čínskou vládu.

Obavy politiků do jisté míry chápou i mobilní operátoři. „Politici mají obavy i v souvislosti s tím, co se děje na Ukrajině. Rusko otočilo kohoutem a neteče plyn. Ukázalo se, že být z téměř devadesáti procent závislí na dodávkách této suroviny z Ruska bylo špatně. Stejně tak se obávají, že třeba v daleké zemi existuje jakési červené tlačítko, po jehož zmáčknutí by přestaly fungovat české mobilní sítě,“ uvedl prezident Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund.

Ilustrační foto
Lze vypnout internet v celém Česku? Kouzelné červené tlačítko není, hlásí úřady

Nicméně šéf právního týmu společnosti Vodafone Jan Klouda si myslí, že technologická regulace už není potřeba, protože tento problém řeší sami operátoři. Od čínského Huaweie firmy používají v podstatě jen antény. Přenosovou síť mají od jiných firem a nejdůležitější část, tedy jádro sítí, využívají od švédské firmy Ericsson.

To potvrdil i šéf technologické divize společnosti O2 Jan Hruška. Mobilní operátoři podle něj sice nemohou na sto procent garantovat, že se nic nemůže stát, je ale přesvědčen, že hypotetické červené tlačítko neexistuje. „A kdyby bylo, tak máme technologie v síti provozovány takovým způsobem, že v ní zafungovat nemůže,“ doplnil.

Podobně to vidí i bezpečnostní expert společnosti T-Mobile Karel Medek. „Politik očekává, že existuje jeden dodavatel, který má červené tlačítko, a jeden, který ho nemá. Nebo má modré, které je kamarádštější než to červené,“ řekl.

Vyhlášení války

Podle něj však státní aktéři mají potřebné kapacity k tomu, aby si červené tlačítko vyrobili u technologií ostatních výrobců. „Rozumný útočník toto dělá ve fázi, kdy ho skutečně potřebuje, a ne půl roku dopředu, aby se na to přišlo. Neexistuje způsob, jak se tomu bránit,“ vysvětlil.

Klouda je navíc přesvědčen, že podobný útok na kritickou infrastrukturu státu je válečný akt. „To pak znamená vyhlášení války celému světu, protože technologie z této země se používají všude na světě,“ řekl.

Čeští policisté spočítali, že počet kybernetických útoků letos stoupl ve srovnání s minulým rokem o sedmdesát procent.
Hackeři se letos v Česku činili. Ukradená hesla prodávají za miliardy

Podle něho přitom existuje řada jiných způsobů, jak zlikvidovat komunikační síť v konkrétním státě, aniž by útočník padl v podezření. „Nechci nikomu dávat návod, ale naše sítě jsou závislé na dodávce elektrické energie. To je z mého pohledu daleko chytřejší způsob, protože útočník není vidět, může udělat izolovaný útok, zůstane skrytý a nikdo o tom nebude vědět,“ dodal Klouda s tím, že debata o červeném tlačítku je zbytečné strašení.

Nicméně české komunikační sítě jsou pod útokem neustále. Jen loni operátoři zachytili téměř třicet tisíc takzvaných DDoS útoků. Tedy těch, kdy se útočník snaží zahltit a vyřadit z provozu internetové služby nebo webové stánky. Tyto útoky loni mířily například na nemocnice nebo se s nimi potýkalo Ředitelství silnic a dálnic.