Předchozí
1 z 5
Další

FOTO 1. Foto: archiv Vojtěcha ŠoulyZdroj: archiv Vojtěcha Šouly

Jmenuji se Vojtěch Šoula a věnuji se tolika věcem, že bych možná předčil i Pavla Dorotku, i když zatím neplánuji kandidaturu na prezidenta a nezakládám vlastní stranu, ale hlavně se nechci se chvástat hned na začátku. Nejvíce mě ovlivňuje to, že jsem student, spoluzakladatel Voka a člověk, co si užívá život. Nesnáším nudu a hloupost, proto dělám to všechno, co dělám – teď už by se to hodilo prozradit. Jsem fotograf, filmař, divadelník, performér, angažovaný občan a básník milující volný verš.

FOTO 2. Foto: archiv Vojtěcha ŠoulyZdroj: archiv Vojtěcha Šouly

Fotografové nikdy nemají fotografie sami sebe, to platí i o mně. Zajímá mě mnoho fotografických žánrů, ale já samotný si připadám pro foťák nezajímavý. Mému srdci nejblíže jsou dokumentární fotografie. Od čtrnácti let procházím staré opuštěné domy, továrny a podobné ruiny a zachycuji jejich pomíjivou krásu – nejen v Česku, ale i dalších státech. Nejčastěji se věnuji reportážím – obyčejné světské akce, ale i divadla, protesty a zkrátka vše, co se děje. Ovšem věnuji se i portrétu, ale mé pojetí je spíš reportážní, protože mi jde o zachycení lidské krásy.

FOTO 3. Foto: archiv Vojtěcha ŠoulyZdroj: archiv Vojtěcha Šouly

Zachycování pravdy a světa kolem nás je i mojí motivací pro natáčení. Moje rodná hrouda je plná zajímavých lidí, míst a příběhů, a to vše mě inspiruje a pohání do další tvorby. Díky krátkým a mnohdy avantgardním filmům se snažím zachytit dnešní společnost a život v ní. Ale co si budeme povídat, důležité je si i vydělat, a proto jsou fotografie a film krom něčeho, co mě neskonale baví a upokojuje i nástroj mého živobytí.

FOTO 4. Foto: archiv Vojtěcha ŠoulyZdroj: archiv Vojtěcha Šouly

Zato divadlo a všechno, co tvoříme s kolegou Jakubem Kosem, je ryzí umění a snaha o lepší svět. Naše tvůrčí skupina Voko nedávno oslavila páté výročí své existence, ale rozhodně nekončíme a máme co říct! Ovšem doba „covidová“ na nás dopadla stejně těžce, jako na zbytek uměleckého průmyslu, a tak čekáme na lepší zítřky. Těšíme se, až se se všemi znovu setkáme v divadle, protože humor je naší nejsilnější zbraní proti zlu. Zkusil jsem si být hercem, scénáristou, režisérem ale i textařem a choreografem a musím říct, že všechny posty jsou stejně důležité a nejradši zastávám úplně všechny.

FOTO 5. Foto: archiv Vojtěcha ŠoulyZdroj: archiv Vojtěcha Šouly

Řekl bych, že jsem docela obyčejný student fotografie z Jihlavy, kterého zajímá dění okolo a chce lepší svět. Třeba za deset let budu moc říct víc. Teď bych jen chtěl složit maturitu, dostat se na vysokou školu a demisi současné vlády.