Varianta se v prosinci objevila u dvanácti nakažených pacientů poblíž Marseille. Nakazit je měl cestující, který přiletěl do jižní Francie z Kamerunu v rovníkové Africe. Muž měl být proti koronaviru plně očkován. O případu informuje například izraelský deník Jerusalem Post.
Přezdívku IHU mutace získala podle výzkumníků z francouzského ústavu Méditerranée Infection spadajícího pod Institut Hospitalier Universitaire (IHU), právě tito odborníci variantu prvně detekovali.
Varianta má na takzvaném spike proteinu o devět mutací více než obávaný omikron, který jich má pouze 37. Má tak být odolnější vůči vakcínám a podle serveru Firstpost také nakažlivější. Dosavadní testování totiž ukazuje, že kmen nese mutaci N501Y, o které se odborníci domnívají, že může být lépe přenosná. Přítomný kmen E484K zase zapřičiňuje větší odolnost vůči očkování.
Poprvé byla varianta IHU odborníky detekována 10. prosince a zatím se kromě Francie neobjevila v dalsích zemích. Světová zdravotnická organizace (WHO) ji dosud neoznačila za vyšetřovanou mutaci, podle některých zahraničních médií by se jí však měla začít zabývat v následujících dnech.
V současné době je dominantní variantou koronaviru ve Francii omikron, stejně jako ve Spojeném království či Portugalsku. Počet nakažených touto mutací roste i v Česku.
Během posledního roku se nové varianty covidu objevují opakovaně, jen u několika z nich však hrozí vyšší riziko pro populaci. Konkrétní dopady nové mutace B.1.640.2 jsou tak zatím předmětem zkoumání vědců.