Nejpříznivější destinace

Po prestižním ocenění od uznávaného cestovního průvodce Lonely Planet, který Chorvatsko nedávno zařadil mezi deset zemí, jež stojí za to letos navštívit, zabodovala země na Jadranu také u čtenářů britského prestižního cestovatelského časopisu Wanderlust. Jeho čtenáři zvolili Chorvatsko za nejpříznivější destinaci v Evropě. Co se týká měst, není snad ani třeba zmiňovat zájem o historický Dubrovník, který předloni získal titul nejžádanějšího evropského města.

close Dubrovník info Zdroj: Shutterstock zoom_in Dubrovník

Nejmenší město

Sto metrů na délku, třicet na šířku. Podle Guinnessovy knihy rekordů je město Hum ve vnitrozemí Istrie nejmenší na světě. Jedná se o obydlenou pevnost s domy uvnitř hradeb. První zmínka je z roku 1102 a podle legendy ji z kamenů postavili obři. Titul nejmenšího města je však podle jiných zdrojů nepřesný. Počet obyvatel Humu byl podle posledního sčítání 52, což je víc než třeba u našeho historického Rabštejna nad Střelou.

Bezpečné noční procházky

Procházet se osamoceně po nocích zahraničními městy nemusí být ten nejlepší nápad. Záleží ale na destinaci. Chorvatsko patří na špičku žebříčku evropských zemí, kde je taková single procházka za tmy nejbezpečnější. Vyplývá to z údajů o kvalitě života včetně kriminality globální databáze Numbeo. Spolu se sousedním Slovinskem se Chorvatsko umístilo nejlépe, dokonce před Švýcarskem nebo Islandem.

Víc turistů, méně Chorvatů

Země na Jadranu je velmi oblíbená u zahraničních turistů, kteří tam v posledních letech trhají rekordy. V poměru k počtu obyvatel se řadí mezi ty nejvýše v Evropě. V tomto kontextu zní až paradoxně podíl Chorvatů, kteří žijí doma a v cizině. Vlny sociální či politické emigrace jako národ zažili mnohokrát, obří třeba proběhla v devadesátých letech kvůli válce. Počet obyvatel klesá ale i v dobách míru, což potvrdilo poslední sčítání lidu. Dostali se pod hranici čtyř milionů obyvatel, a to včetně národnostních menšin. Předpokládá se, že v západní Evropě žije asi milion Chorvatů, mimo Evropu pak podle odhadů další zhruba tři miliony.

Top deset míst, která navštívit v Chorvatsku:

| Video: Youtube

Nejlepší olivový olej

Spolu s Itálií a Španělskem patří Chorvatsko k zemím zaslíbeným olivovému oleji prvotřídní kvality. Zástupci jediného světového průvodce extra panenskými olivovými oleji udělili cenu Farma roku Flos Olei 2024 ekologickému hospodářství Mate, které se pyšní produktem Timbro Istriano. Ostatně právě Istrie v minulosti získala titul nejlepšího regionu odvětví. Pěstitelů oliv a výrobců olejů světové třídy tam jsou desítky.

Chorvati s nadváhou

Leckoho překvapí, že Chorvati bojují s nadváhou nejvíc v Evropě. Alespoň podle dat Eurostatu jsou „při těle“. 65 procent dospělé populace má index tělesné hmotnosti nad hodnotou 25. Základem měření je poměr váhy a výšky. Podobně na tom mají být Malťané, následováni Čechy a Maďary. Údaje ovšem neznamenají, že Chorvati trpí obezitou z Evropanů nejvíc.

Nejkratší národní kroj

Kouzelný ostrov Susak má netradiční lákadlo. Údajně nejkratší dámský kroj v Evropě. „Součástí kroje je růžová sukně zvaná kamizot, která jako jediná v Evropě sahá jen nad kolena,“ tvrdí Chorvatské turistické sdružení. Mladé ženy na Susaku zavedly novinku v zářivých barvách už po první světové válce. Dámská móda přitom objevila minisukně až v šedesátých letech minulého století.