Rozvoj mobilománie dorazil dávno i k nám a děti jeho svodům zcela propadly. Bez telefonu si nedokáží svůj život už vůbec představit.


Jestli dát, nebo nedát do rukou školákovi mobil, o tom přemýšlejí také rodiče mnoha kluků a holek.
„Dítě by se mělo chovat jako poučený uživatel mobilního telefonu,“ domnívá se ředitel školského vzdělávacího centra Vysočina Education Roman Křivánek. „Dítě by tedy mělo vědět, kdy telefon používat může a kdy nikoliv,“ vysvětlil šéf organizace se sídlem v Jihlavě.


„Z učitelské praxe znám případy, kdy děti provokovaly své učitele, potom natáčely jejich reakci mobilním telefonem a tu umístily na internet,“ připomněl Roman Křivánek.


Je podle něj na řediteli konkrétní školy, aby stanovil pravidla používání mobilního telefonu ve škole a prostřednictvím třídních učitelů poučil žáky.


Náhrada taháků


Mobily ve školách jsou podle ředitelky polenské základní školy Libuše Sotonové velkým nešvarem a děti je začínají hodně zneužívat na focení nebo k nápovědě.


Konkrétně v Polné se učitelé dohodli, že udělají dodatek ve školním řádu a užívání mobilů zakáží. „Po dobu hodiny či školní akce budou muset mít žáci mobilní telefon vypnutý a uložený v aktovce,“ vysvětlila ředitelka Sotonová.


Trest s otazníkem


Při porušení nařízení budou žáci v Polné „potrestáni“. „Zatím je sankce otevřená, ale nejspíš to bude vypadat tak, že když žáci mobil při hodině použijí, učitel jim ho sebere a rodiče si ho budou muset osobně vyzvednout na vedení školy,“ nastínila Libuše Sotonová.


Jenže může učitel osobní věc zabavit? „Mobil je ve vlastnictví rodiče nebo dítěte. Na druhou stranu, školní řády mohou jeho používání omezit nebo zakázat. Pokud dítě v hodině s telefonem ruší, může mu být přístroj dočasně zabaven, pokud telefon vydá. Učitel ho ale musí vrátit, jakmile jde dítě ze školy domů,“ poznamenal žďárský soudce Roman Švaňhal.


Chybí pravidla,  ta stanovují ředitelé


„Školy by měly jasně stanovit, kdy může mobil být zabaven, kde bude pak uložen a kdy si ho žáci nebo rodiče budou moci vyzvednout,“ zmínila jihlavská právnička Alena Ostrejšová. Stanovení pravidel je v kompetenci ředitelů škol.


Podle pedagoga Jiřího Marka z jihlavského gymnázia zase není špatný nápad vybírání telefonů do košíčku na začátku hodiny podobně jako v seriálu České televize Dobrá čtvrť.


Na gymnáziu ale většinou výrazné problémy se studenty a jejich mobily neřeší. „Pokud někomu v hodině zazvoní telefon a omluví se, tak to beru,“ doplnil Jiří Marek.

MICHAELA HROZKOVÁ
MIROSLAV MAREŠ