A nebyla to jen vina přívalového deště. „Voda teče do sklepa vždy při větších deštích. Nevíme, odkud přitéká. Poprvé nám sklep zaplavila, když praskl vodovodní řad u vedlejšího domu. To jsme v osmi lidech vynosili 350 kýblů vody. Po této zkušenosti jsme si koupili čerpadlo, bez kterého si nedovedu představit, jak bychom situaci nyní řešili,“ popsal ve středu dopoledne problém uprostřed sklepa plného kaluží vody Mojmír Sedláček, obyvatel bytového domu a člen výboru bytového družstva.

„Už desátý den po každém dešti čerpáme ze sklepa vodu, situace je nyní nejhorší, jaká tady kdy byla. Proč musíme dostávat vodu do kanalizace přes náš sklep?“ tázal se Mojmír Sedláček.

Podle něj za problém může město, které odmítá na pozemku, odkud voda přitéká, provést jakékoliv úpravy.

Problém je v izolaci topného kanálu

Radnice vinu na záplavách sklepů domu, kterého se zbavila před jedenácti lety formou privatizace bytů, ale odmítá.
„Byl jsem v tom domě asi před dvěma měsíci, kdy sdružení vlastníků jako řešení požadovalo snížení okolního terénu. Terén upravovat nebudeme. Tehdy vyšlo najevo, že je problém způsobený poškozenou izolací topného kanálu. Ten, kdo izolaci porušil, ji také musí opravit, město za současný stav nenese žádnou odpovědnost,“ má jasno Miroslav Kašík z odboru rozvoje města.

S tím ale nesouhlasí další z obyvatelů domu a předseda společenstva vlastníků František Vondrák.
„Voda teče z pozemků města, problém by mělo jednoznačně řešit město. Musí zjistit příčinu, proč nám sem voda teče, a zabránit dalším havarijním stavům,“ řekl Vondrák.

„Obáváme se, že by voda mohla narušit i statiku domu. Vodou se ničí hydroizolace domu, omítka, i věci ve sklepech uložené. Omítku už jsme navíc kvůli vodě opravovali, nyní nás to čeká znovu,“ vyjmenovával Vondrák.

„Museli jsme navrtat kanalizaci, do které nyní čerpáme vodu. Vodu čerpáme i z výtahové šachty, kde navíc vedou elektrické kabely, hrozí nebezpečí úrazu. V domě bydlí senioři. Kdyby se výtah vinou zatopení šachty stal nepojízdným, nemůžou se nájemníci ani dostat z bytů na ulici,“ upozornil na vážnost situace Sedláček.

Voda možná proudí topným kanálem

Jednou z příčin by mohl být topný kanál, který do domu v zimních měsících přivádí teplo z kotelny u hřbitova. Topný kanál patří Jihlavským kotelnám, jak Deníku potvrdil jednatel firmy Vladimír Nedvěd. „Před rokem jsme provedli opravy svislé izolace a kanalizace. Nyní, když znovu nastaly stejné problémy, musíme zjistit, kde je příčina, přizveme na místo odborníky. Pokud bude problém na naší straně, budeme jej samozřejmě řešit,“ řekl Deníku jednatel Jihlavských kotelen.

Chystá se schůze

Situace by se mohla více vyjasnit příští čtvrtek, kdy se přímo v zatopeném sklepě bytového domu o čtyřiadvaceti bytech sejdou zástupci radnice, bytového družstva, Jihlavských kotelen, krajského úřadu i správce nemovitosti.

Jednou z možností také je, že voda prosakuje z přilehlého pozemku, kde byl nedávno podle zadání krajského úřadu srovnán se zemí objekt bývalých kasáren. Na jejich místě by mělo vyrůst mimo jiné krajské ředitelství Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Schůzi na příští čtvrtek svolal správce bytového domu z firmy Drašar. „Budeme mít několik návrhů řešení, v tuto chvíli je ale ještě nemohu prozradit, vše musím ještě prokonzultovat s vedením firmy,“ uvedl Marek Prokeš, bytový technik ze zmíněné firmy, která dům spravuje od 1. ledna roku 2007.

„V tuto chvíli bych nerad určoval viníka, je třeba se sejít na místě a zjistit, kde problém vzniká,“ dodal Prokeš. Vodu včera obyvatelé domu čerpali po celý den, na pomoc jim přijeli i hasiči, kteří si vzali na starost výtahovou šachtu, kde voda přes den nastoupala až ke vstupním dveřím.

Služby města Jihlavy v okolí domu propláchly kanalizaci. „Přítok je stále stejný jako v ranních hodinách, vodu čerpáme nepřetržitě od jedné hodiny ranní, pokud se situace nezlepší, budeme stav hlídat i přes noc,“ pronesl obyvatel domu Mojmír Sedláček.