„Zájem dětí o kroužky je opravdu velmi proměnlivý,“ potvrdil Zdeněk Nápravník, který má v jihlavském DDM na starosti oddělení techniky a sportu.

„Už se nám stalo, že jsme chtěli nějaký kroužek zrušit a najednou byl o něj další rok takový zájem, že pokračoval nakonec dál,“ dodal.
Jihlavský DDM si lámal hlavu, jaké novinky dětem letos nabídnou. Nakonec si školáci mohou vybrat nově z kroužků elektronické šipky, hry na počítači, historický šerm a žonglování s fotbalovým míčem.

Hned plno mají v Jihlavě ale pokaždé v kroužku Sluníčko, který je určený pro předškolní děti, v hudebních a přírodovědných kroužcích, v kroužku keramika, horostěna, streetdance či aerobik.

Děti nejsou trpělivé

Naopak zájem dětí upadá u technických a sportovních kroužků. „Osobně si myslím, že děti dnes nemají trpělivost. Nevydrží zkrátka dvě hodiny lepit model letadla,“ poznamenal Zdeněk Nápravník.

„Ze sportů u nás dětem nabídneme pouze vyžití spíše na amatérské úrovni. Pokud chtějí dělat sport profesionálně, navštěvují spíše různé tělovýchovné jednoty,“ vysvětlil Nápravník.

Telčský DDM loni přivítal ve svých prostorách 670 dětí, které docházely do zájmového kroužku. Pyšní mohou být například na kroužek včelaři, který u nich úspěšně běží už šedesát let.

„Bezkonkurenčně u nás v oblíbenosti vede folklorní soubor Kvítek a Kvíteček. Dlouhodobě populární je také keramika, moderní tanec a moderní gymnastika,“ vypočítal ředitel Jiří Plachý.

Bez povšimnutí rozhodně nestojí ani kroužek šermířská škola Ballestra, která vychází z renesančního šermu, a mažoretky.
V Telči se mohou pochlubit tento školní rok jednou raritou. Zavedli kroužek, který se bude zabývat myslivostí a ochranou přírody.
„Fungoval u nás už kdysi dávno někdy v osmdesátých letech,“ podotkl Jiří Plachý.

Stále nové kroužky

DDM v Polné zaznamenal v posledních letech velký zájem především o sportovní kroužky. „Mimořádný zájem je například o florbal a totálně plný je také kroužek mladých hasičů,“ informoval ředitel Miloš Jelínek.

Oblibě se těší také keramika a lidová řemesla. „Rodiče teď často inklinují k jinému způsobu života a myslím, že se k tomu snaží vést i své děti. A hodně je to i o vedoucím kroužku,“ konstatoval Jelínek.

Tragické je to podle ředitele polenského DDM hlavně s technickými a přírodovědnými kroužky, hlavně s chovatelstvím.
„Každý rok se snažíme nabídku dětem zatraktivnit a přijít s něčím novým. Letos zkoušíme zavést třeba putování a tvůrčí dílny. A krátce existují například kroužky scénického šermu a mažoretek,“ zakončil ředitel Miloš Jelínek.

Michaela Hrozková