Dohromady mělo hejtmanství u „ruské“ Sberbank ještě ve čtvrtek večer 3,9 miliardy korun. Do České národní banky (ČNB) se podařilo převést 1,63 miliardy. Pro Kraj Vysočina přitom byly v roce 2014 za hejtmana Jiřího Běhounka obchodní vztahy se Sberbank velmi výhodné. Že jsou peníze v bezpečí, kraj ujišťovala ČNB, stejný názor měli i mnozí experti. „Putin Sberbank pomůže a má z čeho. Lidé v Česku se o své úspory bát nemusí, je ale prozíravé si je převést do jiné banky,“ komentoval situaci ještě v pátek odpoledne ekonom Lukáš Kovanda.

Odborník na dezinformace Miloš Gregor z Masarykovy univerzity v Brně
Putin z Ruska dělá oběť. A lidé mu věří, říká odborník na propagandu

Kraj tak nyní dělá všechno pro to, aby zachránil i další peníze, což Deníku potvrdila mluvčí Jitka Svatošová. „Snažíme se peníze převést do jiných bank, už v minulém týdnu jsme učinili všechny nezbytné kroky. V tuto chvíli ale nemáme informace o tom, zda byly všechny naše kroky úspěšné. S bankou komunikujeme,“ uvedla mluvčí a zdůraznila, že se jedná o informaci k pondělní osmé hodině ranní. „Situace se stále mění a zítra může být diametrálně odlišná,“ vysvětlila.

Miliardy u Sberbank
- Kraj Vysočina si za výhodných podmínek zřídil účty u Sberbank
- opakovaně dostal ujištění, že se jedná o bezpečný vztah
- z 3,9 miliard se zatím podařilo zachránit necelou polovinu

Náměstek hejtmana pro ekonomiku Miroslav Houška pak byl konkrétnější. „Teď nám zbývá vyřešit 2,365 miliardy korun. K těm jsme poslali papírové příkazy v hodnotě 1,101 miliardy korun. Další příkaz byla výpověď termínovaného vkladu ve výši 700 milionů korun. K oběma těmto transakcím zadaným papírovou podobou nemáme žádnou zpětnou vazbu. Zatím je na účtu nevidíme a nevíme, zda je Sberbank odúčtovala,“ řekl dopoledne ČTK Houška.

Desítky lidí v pátek čekaly před brněnskými pobočkami ruské banky Sberbank. Na mnohé z nich se však nedostalo, banka své pobočky ve dvě odpoledne zavřela.
PŘEHLEDNĚ: Tuzemská Sberbank končí. Jak získat peníze zpět, co s hypotékou

Důležité je, že se krajský úřad i všechny jeho příspěvkové organizace neocitly ze dne na den bez peněz. „Kraj Vysočina rozložil svoje finanční zdroje do dalších bank, takže má finanční prostředky k tomu, aby plnil své závazky. V současné době používáme účet, který máme u ČNB,“ informovala Svatošová. Dle informací Deníku například Muzeum Vysočiny Jihlava ke změně banky v roce 2014 nepřistoupilo.

Zavřená pobočka

Vrásky na čele dělá situace i klientům. Do jihlavské pobočky banky se chtělo v pondělí od rána dostat mnoho z nich, ale marně. „Dovolujeme si vás informovat, že z bezpečnostních důvodů je tato pobočka dnes uzavřena,“ zněl text na papíru vyvěšeném na dveřích. Někteří lidé hned odešli, jiní dál postávali před bankou a čekali, jestli přeci jen nepřijde odemknout někdo, kdo by jim umožnil vybrat si peníze.

Dostat se k úsporám se ostatně nepodařilo ani některým klientům, kteří přišli již v pátek. Ten den se před budovou tvořily fronty, přičemž lidem často nešlo v první řadě o peníze, ale o vyjádření názoru na válku na Ukrajině. Ostatně, do sta tisíc Eur jsou vklady u všech bank pojištěné a lidi o ně nepřijdou. Podle nepotvrzených informací však již v poledne neměli v jihlavské pobočce Sberbank žádnou hotovost pro vyplácení vkladů. Ve dvě pak všechny pobočky v Česku zavřely.

V pondělí začala Česká národní banka pracovat na odebrání licence Sberbank CZ. To vše v důsledku hromadného vybírání peněz a rušení účtů v reakci na začátek války.