Jaro je tu a s ním i pravidelné úklidy obcí a měst. Díky mírné zimě si starostové mnou ruce a už kalkulují, do čeho investují peníze, které ušetřili, protože nemuseli vyhrnovat sníh a sypat chodníky a silnice.

Nemalé částky zůstanou v kase krajského města. „Letošní zima stála jenom přes 3,6 milionů korun. Vloni se vyšplhala na 11 milionů,“ vyčíslil Martin Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy, které úklid zajišťují. „Uspořené finance použije odbor dopravy na opravu výtluků na silnicích,“ dodal.

„Úspora je přibližně tři čtvrtiny všech peněz, které jsme na zimní údržbu měli vyčleněné. Kolik to ale přesně je, momentálně nemohu uvést, protože ještě nemáme všechny faktury. Určitě to bude ale několik stovek tisíc,“ připustil místostarosta Brtnice Stanislav Jirků. „Ušetřené peníze potom použijeme na opravu silnic.“

Jihlava sice ušetřila v zimě, ovšem za jarní úklid tomu tak nebude. „Každý rok totiž kvůli výstavbě přibývají nové a nové ulice, které musíme vyčistit. Loni jsme na úklid měli 25 brigádníků a letos je to dokonce ještě o pět víc. K tomu ještě sami zaměstnáváme dalších 15 lidí,“ vyjmenoval Málek. O víkendu se například bude uklízet Masarykovo náměstí.

„Nepořádek tu sice je, ale podle mého názoru byl loni mnohem větší. Oproti tomu bych ale úklidovou firmu poslala například na Březinky,“ míní Jitka Hlávková z Jihlavy. „Tam je určitě potřeba uklízet víc než v centru,“ dodala obyvatelka krajského města. V menších městech a vesnicích je ovšem oproti Jihlavě praxe s jarním úklidem jiná. „Lidé většinu nepořádku kolem svých obydlí uklidí sami. My pak jenom silnice umyjeme,“ uvedl brtnický místostarosta.

Podobným způsobem funguje jarní úklid i ve Smrčné. „Každý si uklidí svépomocí. Hasiči potom ještě silnice spláchnou vodou. Jelikož patří pod obec, je to také skoro zadarmo,“ pochvaluje si starosta Josef Nechvátal. „Do jarního úklidu investujeme jen několik tisíc korun,“ dodal Jirků. V sobotu se bude například v Brtnici uklízet park a v polovině dalšího měsíce je naplánován svoz nebezpečného odpadu.