Zavřené zůstaly včera téměř všechny ordinace pediatrů na Vysočině. Lékaři opět protestovali proti platbám zdravotních pojišťoven. „Pokud se nám stávkami nepodaří, aby byla kvalitněji hodnocena naše práce, spějí dětští lékaři k záhubě,“ uvedla zástupkyně Sdružení pediatrů na Jihlavsku Eva Matoušková. „Plat doktora je stejný jako plat sestřičky, a to by být nemělo. Navíc nezbývají peníze na investice do ordinací,“ stěžuje si Matoušková.

Letáky, které objasnily důvody protestů, visely na dveřích všech ordinací, a to i těch, které zůstaly v provozu. Tam se celý den nezastavili. „Teď, když je chřipkové období, by se ordinace zavírat neměly. Lékaři to měli vyřešit pouze letáčky a ordinovat dál,“ myslí si paní Andrea, která přijela s nemocnou dcerou z Měřína do Jihlavy, kde se lékaři střídali po půl hodině na pohotovosti. „Lékaři jsou tu od toho, aby pomáhali. Obzvlášť, když se jedná o malé děti,“ komentovala Petra Bezchlebová z Veselé.tento leták našli pacienti na dveřích dětských lékařů

A proč pediatři stávkují? Nesouhlasí s požadavkem zdravotních pojišťoven na vrácení peněz za preventivní prohlídky a očkování. „Pochopila bych, kdyby se jednalo o peníze, které jsem vyčerpala za něco, co nemám ve smlouvě. Ale je to za prevenci a očkování, které mám povinnost provádět. Mám být potrestána za to, že dodržuji zákon?“ rozhořčila se žďárská pediatrička Marie Košťálová s tím, že kdyby zaplatila, co po ní pojišťovny požadují, musela by měsíc pracovat zadarmo.

„Praktičtí lékaři se svou stávkou snaží donutit Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP), aby porušila právní předpisy, dohody uzavřené s jejich vlastními zástupci a riskovala svou existenci,“ hájí VZP mluvčí Jana Víšková. „Bez ohledu na stávku chystá VZP na rok 2008 zvýšení plateb za výkony i pacienty,“ dodává. Praktičtí lékaři pro dospělé se ke včerejší stávce nepřidali. „Plně solidarizujeme se stávkujícími lékaři, ale uvědomujeme si, že teď je nemožné splnit naše požadavky.

Jednání s VZP začala minulý týden, trvat mají do poloviny září. Uvidíme, zda nám potom pojišťovna vyhoví,“ řekl zástupce praktických lékařů na Třebíčsku Boris Hronza. „Pokud ne, lze očekávat mnohem razantnější protesty v celé republice, ke kterým bychom se také přidali,“ dodal lékař.