„Proč bych se trmácel někam do zahraničí, když se i u nás najde spousta krásných pamětihodností,“ prohlásil Josef Jelínek z Humpolce. A co
nového pro něj a jemu podobné chystají kasteláni?

„Opět se nám podařilo doplnit sbírky o několik nových předmětů,“ pochvaluje si správce hradu Kámen na Pelhřimovsku Miloslav Vaňha.

Ve zdech středověkéhohradu v Lipnici nad Sázavou na Havlíčkobrodsku je to kromě tradičních tras s průvodcem navíc i od loňského roku zavedená novinka - volné prohlídky. „Trasa volné prohlídky bude doplněna texty a obrazovou upoutávkou, takže na jednotlivých místech si návštěvník přečte, čím jsou zajímavá,“ vysvětlil kastelán Marek Hanzlík. Letos budou také pokračovat opravy hradu, takže už ke konci sezony by si mohli zájemci užít procházku z Trčkovského paláce kolem kaple přes schodiště.

Turistické sezony se nemohou dočkat na zámku ve Žďáře nad Sázavou. Nejlákavější okruh představuje expozice Santini. „Její součástí je prohlídka studniční kaple, kterou jsme otevřeli na konci minulé sezony,“ pozval Karel Čermák. O prvním a velikonočním víkendu prohlídku dalšího žďárského hradu Pernštejna oživí prodejní výstava velikonočních předmětů.

Pozadu nezůstanou ani na zámečku Roštejn u Telče. „Opravují nám střechu nad kaplí. Nijak to nenaruší provoz zámku, ale ještě obohatí prohlídku. Návštěvníci mají možnost zhlédnout, jak se to dříve dělalo,“ řekla kastelánka Zdeňka Vaníčková. Dodala, že na tento rok chystají na Roštejně mimo jiné zprovoznění starého tkalcovského stavu, který si budou moci návštěvníci sami vyzkoušet, nebo obměnu několika vitrín. Začátkem června se také otevře
malý ochoz.

Žirovnický zámek v neděli překvapí turisty hned několika novinkami. Kromě expozice v opraveném špýcharu je k dispozici nové infocentrum. „Lidé tam najdou vše, co potřebují k tomu, aby si v klidu mohli užít svůj výlet,“ poznamenal kastelán Jakub Baloun. Kromě turistických brožurek nechybí ani internetový koutek. Mezi hlavní letošní taháky patří zejména červnové Slavnosti jednorožce, chystá se rozšíření prázdninových nočních prohlídek zámku o den se šermíři.