„Budu slibovat krev, pot a jistotu,“ řekla čerstvá předsedkyně strany Jana Volfová, která už dříve vlastnila členský průkaz sociálních demokratů. Je ale otázkou, zda na to voliči uslyší. „Když to bude poctivá strana, nevidím důvod, proč ji nevolit,“ myslí si například Jaroslav Novotný z Prahy, který v sobotu přijel navštívit do Jihlavy příbuzné. Právě to ale může být kámen úrazu, který u veřejnosti vzbudí nedávné podání obžaloby na Volfovou. To se týká chybného hospodaření v jedné z pražských škol, kde Volfová působila.

Volfovou si do čela strany zvolilo 86 procent hlasujících delegátů sobotního ustavujícího sjezdu. Celkem se v Jihlavě setkalo 158 delegátů z celého Česka. V Jihlavě se také volilo z pěti možných návrhů na jméno nové strany. Drtivou většinou 115 hlasů pak zvítězilo právě pojmenování Strana důstojného života.
„Autorem vítězného názvu je Miloš Zeman,“ netajila nadšení Volfová. A právě expremiér a exčlen sociální demokracie Miloš Zeman byl také nejočekávanějším hostem. Z Nového Veselí na Žďársku, kde pobývá, přijel po poledni, kdy už strana znala svůj název i jméno historicky první předsedkyně.

„Od Miloše očekávám přátelské rady,“ poznamenala rovněž Volfová. To Zeman později neodmítl. „Raději mám procházku krásnou přírodou než politikou,“ pronesl však ještě předtím, než Volfové gratuloval.
Strana, která mimo jiné vznikla na členské základně bývalé strany důchodců Strany za životní jistoty, usiluje o vstup Miloše Melčáka, který byl vyloučen z ČSSD za podporu současné koaliční vlády složené z 0DS, KDU-ČSL a Strany zelených. I těmto stranám hodlají noví členové konkurovat ve volbách na všech úrovních.

Úspěch nové strany na politické scéně je ale velmi nejistý. „Její program až nápadně připomíná některé z cílů sociální demokracie a rovněž řada tváří nové strany nevypadá zrovna nově. Politické spektrum u nás je navíc z pohledu levice - pravice prakticky zaplněné,“ soudí pedagog společenských věd Stanislav Švejcar.