Vstup na nádvoří zatím zůstává zdarma. V sobotu však bylo jeho zpoplatnění probíraným tématem. Kromě Deníku si ho všimli i reportéři Českého rozhlasu, kteří z Telče vysílali na stanici Radiožurnál po celý den.

„Uvažujeme o tom, a to celkově na všech památkách po republice. Měli jsme jednání na památkovém ústavu, kde se připravují podklady,“ potvrdil telčský kastelán Bohumil Norek. Návrh pro Telč? Zatím deset až patnáct korun. A asi až od začátku příští sezony. „Je potřeba ujednotit pravidla, aby byla na všech objektech stejná,“ vysvětlil kastelán.

Důvodem pro uvalení poplatku přitom podle něj není nedostatek peněz v oblasti památkové péče. Poplatek by měl být cílen především na skupinové akce některých cestovních kanceláří. „Klienti jim zaplatí za prohlídku města a zámku třeba dvě nebo tři stovky. Za tu cenu ale projdou náměstí, nádvoří a zahradu, do zámku už je ale cestovní kancelář nevezme,“ vysvětlil Norek.
„Nedivím se, že cestovní kanceláře, které nabízejí poznávací cesty typu „Česká republika za půl dne“, klienty na zámek nevezmou. Pro ekonomiku zámku je to ale pak obrovská ztráta,“ přikývl starosta Telče Roman Fabeš.

„Pokud by se výběr spojil třeba s osobou nějakého vojáka v mundúru, možná by to byla i atrakce,“ doplnil Fabeš. Telčský zámek vloni navštívilo kolem 80 tisíc turistů. Do města jich však zavítal přibližně čtyřnásobek. „Chodíme na zámek často, tu desetikorunu bychom určitě obětovali,“ říká Ivana Bártů z Telče. „Když by peníze přišly tam, kam mají, proč ne,“ připojila se Růžena Nováková, rovněž z Telče. Její manžel tak jasno neměl. „Volný vstup na to nádvoří by mohl zůstat. Když budou chtít deset korun, zase může do zámku přijít celkově míň lidí. Je to potřeba uvážit,“ uvedl Lubomír Novák.

Ministr kultury Václav Jehlička ponechá rozhodnutí na kastelánech. „Nesmí docházet k disneylandizaci památek, na druhou stranu z nich nesmí být mrtvé skanzeny,“ řekl. „Vstup na nádvoří by neměl být zpoplatněn. Nádvoří je konečně také lákadlo pro případný vstup do zámku,“ poznamenal hejtman Miloš Vystrčil.