„Jeden decilitr nafty znečistí až 100 tisíc litrů vody,“ píše se v trestním oznámení, které kvůli naftovým agregátům podali anonymní občané Ledče nad Sázavou. Deník má trestní oznámení k dispozici a mimo jiné se v něm píše, že jsou agregáty nelegálně zásobovány naftou. Dopravní značení v úseku vodního ochranného pásma totiž zakazuje přepravu nebezpečných látek.
„Máme moderní čističku, takže se případného znečištění nebojíme,“ podotkl ledečský starosta Stanislav Vrba.
Na problém ale již na začátku loňského prosince upozornilo samo Povodí Vltavy v Praze. „První dopis jsme firmě poslali již 6. ledna. Upozornili jsme je na to, že čtyři naftové agregáty pro pohon mýtných bran leží v ochranném pásmu vodního zdroje, což je v rozporu se zákonem. Druhý dopis šel měsíc poté,“ řekl Deníku ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.
Jde o brány na 63. kilometru u Bernartic, 72. u Hořic, 86. u Koberovic a 89,5. u Humpolce na dálnici D1. Ty leží v bezprostředním okolí vodního díla Švihov a Želivka, které zásobují pitnou vodou i hlavní město Prahu.
Kapsch na upozornění, že porušuje zákon, zareagoval až koncem března. „Tři agregáty jsme odstranili již minulý týden. Ten poslední bude přepojen na elektrickou přípojku ještě v tomto týdnu,“ ujistil mluvčí Kapsche David Šimoník. Podle něj jsou naftové agregáty od začátku pouze dočasným řešením. Postupně budou všechny fungovat na elektrický pohon.
Problémem se začala zabývat i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Praze. Za porušení zákona hrozily Kapschi vysoké sankce. „Firma začala bezprostředně po našem upozornění jednat. Vzhledem k tomu, že k ohrožení vodních zdrojů nedošlo, sankce nebudeme uplatňovat,“ informovala mluvčí ČIŽP Ivona Awwadová.