Je zajímavé, jak se role na jihlavském Masarykově náměstí se po 38 letech otočily. V roce 1969 se tam 4. dubna upálil Evžen Plocek, protože nesouhlasil s poměry v komunistickém Československu a s okupací vojsky varšavské smlouvy.
A na včerejšek svolali na stejné náměstí shromáždění komunisté. Nesouhlasí s umístěním americké radarové základny na území České republiky.
„To mě nenapadlo, tyto dvě události nějak spojovat,“ reagoval na dotaz Deníku jihlavský zastupitel za KSČM Pavel Šlechtický. „Evžen Plocek byl obětí té doby,“ doplnil. Srovnávat komunisty ze šedesátých let minulého století s těmi současnými podle Šlechtického naprosto nelze.
„Myslím, že nikdo z nás si nepřeje, aby se ta doba (kdy se Evžen Plocek upálil – pozn. redakce) vrátila,“ vyjádřil se naopak primátor Jaroslav Vymazal (ODS), který včera po poledni položil na Plockův pomníček u morového sloupu květiny.
„Jestliže jsme součástí nějakého obranného systému, tak z toho vyplývá nejen mít nějaká práva, ale i mít nějaké povinnosti. Pokud odborníci posoudí, že je výhodné zde základnu v České republice umístit, tak bychom se tomu neměli bránit,“ řekl dále Vymazal.
„Jde o vliv Spojených států ve Střední Evropě a v České republice,“ poznamenal komunista Šlechtický. „My neprotestujeme proti vlivu Spojených států, jsme však proti tomu, aby na území České republiky a 30 kilometrů od Prahy byla radarová základna. A chceme, aby o ní mohli rozhodnout naši občané v referendu,“ prezentoval základní požadavek KSČM Pavel Šlechtický.
O umístění radaru v Česku není zdaleka rozhodnuto, třebaže v tomto týdnu američtí experti na protiraketovou obranu provádějí v Brdech ve středních Čechách první měření.
A pokud základna v Česku vyroste, bude radar sloužit ke sledování dráhy případné nepřátelské rakety, proti které bude navádět antiraketu ze základny, jejíž umístění se předpokládá na území Polska. Provoz a ochranu stanoviště by zajišťovalo 150 odborníků americké armády.
Odpůrci radaru z iniciativy „Ne základnám“ upozorňují na to, základna nijak nepřispěje k bezpečnosti Česka. „Radar stejně jako antirakety zvýší mezinárodní napětí a zrychlí závody ve zbrojení,“ poznamenal mluvčí iniciativy Jan Májíček. Sdružení „Ne základnám“ usiluje také o to, aby bylo vypsáno celostátní referendum.