„Zájem o svatby u nás každoročně stoupá,“ pochvaluje si kastelánka Roštejna Zdeňka Vaníčková. „Letos bychom mohli překonat hranici padesátky oddání za sezónu.“

Podobné je to i na telčském zámku o pár kilometrů dál. „Ročně na zámku míváme kolem dvou třetin všech svateb,“ přiblížila matrikářka města Telče Marie Křivánková. „Smlouvy na obřady ale podepisujeme až od dubna, protože do té doby je místo zavřené. Sice zatím máme naplánované jenom dvě, ale do konce sezóny počítáme, že jich bude okolo stovky. První svatbu tu máme pátého května.“

To na Roštejně přivítají svatebčany už o čtrnáct dní dříve. „Jelikož ale místnost nevytápíme, upozorňujeme snoubence dopředu, že tu bude trochu chladno,“ připustila kastelánka. Snoubenci si mohou vybrat, kde svůj svatební slib složí. „Nabízíme jim celkem tři místa. Kromě dvou místností je to ještě nevysvěcená kaple, kterou tu máme. V ní už byla dokonce i židovská svatba,“ pochlubila se Vaníčková.

Telčský zámek je oproti tomu svědkem svatebního slibu buď v bývalé zbrojnici, nebo na zahradě. „Letos v únoru si tu Ano například řekl se svojí snoubenkou člen Cimbal Clasicu a skoro plno je na datum 7. července, to budeme oddávat od rána až do večera,“ připustil kastelán zámku v Telči Bohumil Norek.

„Myslím si, že vzít se na zámku, nebo hradě je romantické. Sama jsem uvažovala, že bych si Telč vybrala,“ přiznala Jana Jakoubková. „Zkusím to svému příteli navrhnout, uvidíme, co na to řekne,“ dodala s úsměvem.