Situace je podle některých lidí neúnosná a donutila je jednat. Do rukou hejtmana kraje, vedení obce a společnosti A.S.A. Dačice, která skládku provozuje, se dostala petice, v níž lidé žádají odstranit nedostatky, které s provozem souvisí. „Petici podepsalo 679 lidí,“ uvedla členka petičního výboru Darina Čermáková. „A.S.A. skládku sice uklízí, ale nemají zajištěné boky a při prvním větru létají igelity až na silnici,“ upozornila.

Včera se na místě také pracovalo. „Odvážíme vodu z naplněných jímek, aby neznečišťovala okolí,“ upřesnil provozní ředitel skládky Petr Morávek. Proti obvinění z úletů igelitů se ale brání. „Okolí je uklizeno. Pomáhá nám v tom i místní škola,“ uvedl. Za pravdu mu dala i mluvčí společnosti Gabriela Pánková.

"Kromě toho, že úlety uklízíme po každém větším větru, na jaře také každoročně provádíme generální úklid okolí skládky,“ dodala.

Místní obyvatelé jsou ale jiného názoru. „V okolí skládky je nepořádek. Igelity jsou zamotané i na stromech,“ stěžuje si Libuše Doležálková. „Vedení obce by je mělo dotlačit, aby v okolí uklidili,“ uvedla.

Na další problém upozornila Čermáková. „Zápach ze skládky je cítit až v Plandrech,“ doplnila. Starosta Plander Miroslav Lukáš existenci skládky také nevítá. „Jezdí přes nás náklaďáky, ze kterých igelity odletují do okolí silnice. Občas jim dokonce upadne i nějaký celý plný pytel,“ připustil.

Vedení Vyskytné by chtělo problém řešit. „Domluvíme se na termínu s firmou a v nejbližším uskutečníme veřejnou schůzku, na které se budeme snažit problém vyřešit,“ doplnil starosta Vyskytné Vítězslav Vyvíjal.