„Návrhem se budou v úterý zabývat zastupitelé. Pokud jej schválí, peníze budou hned zaslány,“ doplnil primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal (ODS).
Krajské město vyplácelo v prosinci 2005 za přihlášku k trvalému pobytu prémii tři tisíce korun. Přehouplo se díky tomu přes hranici 50 tisíc oficiálních obyvatel a pomohlo si k 25,3 milionu korun od státu navíc. Tyto peníze teď půjdou na investice regionálního významu, například na nové cyklostezky nebo medvědinec v ZOO.
Finanční vyrovnání obdrží 58 obcí. Nejvíc peněz – zhruba čtvrt milionu korun – poputuje do Luk nad Jihlavou. „Je to docela adekvátní suma za přibližně 55 obyvatel, o které jsme přišli,“ reagoval starosta Viktor Wölfl (bezpartijní).
„Relevantní pro nás byl počet osob, které se v prosinci 2005 přihlásily do Jihlavy a následně se v roce 2006 vrátily zpět,“ vysvětlil primátor Vymazal. Jihlava podle něj neměla povinnost odškodňovat, dělá však gesto, aby zachovala dobré sousedské vztahy.
Nespokojeni jsou v Dolní Cerekvi. Obdrží náhradu jen za tři obyvatele. Z 18 odhlášených totiž 15 zůstává přihlášena v Jihlavě. „Budeme požadovat přehodnocení. Chceme, aby nám zaplatili za všech 18 lidí, takže přibližně 112 tisíc korun,“ rozčílil se starosta Zdeněk Jirsa (SNK - ED). „Jinak se obrátíme na ombudsmana. Lidé se nám sem vrátili a trvale zde žijí, ale jelikož jim nikdo nezaplatí za novou občanku, tak v ní mají pořád trvalý pobyt v Jihlavě,“ dodal. Na podobný problém poukázal i starosta Luk nad Jihlavou Wölfl.
Dnes již Jihlava opět nemá 50 tisíc oficiálně hlášených obyvatel. V polovině března jich bylo 49 963 a začátkem tohoto týdne 49 934. „Nákup“ obyvatel město zopakovalo i vloni. Za ten však bude možné odškodňovat za rok.
Luka nad Jihlavou 250 000 Kč*
Brtnice 158 000 Kč*
Třešť 120 000 Kč*
Dolní Cerekev 17 253 Kč
Celkem všem obcím: 1,764 milionu korun
Pozn.: Údaje s hvězdičkou byly prezentovány zatím jako hrubé nebo zaokrouhlené. Přesná čísla mají být zveřejněna poté, co bude materiál schválen zastupitelstvem Jihlavy.
Připravuje se změna daňového zákona
Praha/Jihlava – Daňové zákony jsou v tuzemsku nastaveny tak, že jeden občan chybějící do určité hranice rozhoduje o mnohamilionových příjmech měst. Ministerstvo financí se tímto problémem začalo zabývat.
„Členové pracovní komise (nejen úředníci ministerstva, ale například i zástupci Svazu měst a obcí nebo Spolku pro obnovu venkova – pozn. redakce) se již shodli na některých principech, které by měly být obsaženy v případné novele. Systém velikostních kategorií by měl být nahrazen postupnými přechody a dále by měla být řešena problematika malých obcí. Například zapojením velikosti rozlohy obce jako dalšího kritéria pro přerozdělení daní,“ naznačila Veronika Hovorková z odboru komunikace ministerstva financí.