Každý takový přihlášený získal od města odměnu ve výši 3 000 korun. Některé obce si ale po těchto krocích Jihlavy začaly stěžovat na to, že jim ubyli obyvatelé, proto představitelé dotčených radnic začali po Jihlavě požadovat finanční kompenzaci za ztrátu způsobenou údajně postupem Jihlavy.

Obrat o sto osmdesát stupňů. Tak by se dal nazvat zvrat v myšlení prvního náměstka primátora Radka Vovsíka (ODS). I když ještě před pár dny byl pro „odškodnění“ okolních obcí za „ukradené“ obyvatele, náhle názor změnil.

„Dnes jsem pochopil, že bychom jen vyhodili téměř dva miliony a efektem by byla pouze další kritika ze strany starostů, kteří si z tohoto tématu udělali vlajkovou loď svého zviditelnění se,“ stojí v prohlášení, které v sobotu od Vovsíka dostala nejen média, ale i překvapení představitelé ostatních politických stran ve vedení krajského města. Ti ale náměstkův názor nesdílí a i kdyby se za něj postavila celá jeho domovská strana, dnešní zastupitelstvo nakonec pravděpodobně „odškodnění“ obcí schválí.

„Netuším, co ke změně názoru pana Vovsíka vedlo. Nejspíše to byla reakce některého z dotčených starostů. Jeho rozhodnutí se mi ale zdá trochu unáhlené a určitě jeho názor nesdílím,“ reagoval trochu zaskočeně Josef Kodet (KDU – ČSL).
Rozpačití z vyjádření byli i zástupci dalších jihlavských politických stran. „Pravděpodobně ho rozčílilo vyjádření cerekevského starosty,“ soudí Martin Hyský (ČSSD). „Můj názor se tím ale nezměnil a rozhodně zvednu ruku pro. Myslím si, že to bude lepší v rámci dobrých vztahů s okolními obcemi,“ dodal.

„My jsme byli už proti samotnému nákupu lidí. Zdálo se nám to jako podvod jak ze strany těch, co platili, tak těch, co si peníze nechali dát,“ řekl Pavel Šlechtický (KSČM). „Z reakcí okolních obcí kvůli tomuto kroku ještě stále cítím averzi vůči Jihlavě a mrzí mě to. Budeme proto požadovat, aby obce peníze od krajského města dostaly. Také ale hodláme na zastupitelstvu kritizovat vedení města za to, že se o výši odškodnění s okolím nedohodlo. Obce se částku, kterou by měly dostat, musely dozvědět až z médií,“ podotkl Šlechtický.

„S navrhovanou výší odškodnění stále nesouhlasíme a budeme požadovat její přehodnocení,“ stojí si za svým starosta Dolní Cerekve Zdeněk Jirsa. „Přišli jsem o osmnáct lidí. Proto chceme, aby nám Jihlava zaplatila přes 100 tisíc a ne jenom 17 tisíc, které vyplatit navrhuje.“

Obce požadují od krajského města kompenzaci za údajnou ztrátu obyvatel, když jihlavská radnice vyhlásila v předchozím (i minulém) roce akci "nákup obyvatel", aby počet oficiálních obyvatel Jihlavy vzrostl nad 50 tisíc. Každý takový přihlášený získal od města odměnu ve výši 3 000 korun (v minulém roce 2 000 korun). Jihlavě se pak podařilo překročit 50 tisícovou hranici a do městského rozpočtu přibylo přibližně 25 milionů korun.