Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný. Nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný. Za chvíli už tuto tradiční koledu na Velikonoce jen tak neuslyšíte. Ve městě i na vesnici totiž vymírají koledníci. Nebude trvat dlouho a zapíší se na listinu ohrožených druhů.

„Už to není, co to bývalo za mých mladých let,“ posteskla si Marie Kohoutová z krajského města. „Dříve tu chodilo koledníků mnohem víc a bylo to takové hezčí. Dnes akorát každý obejde nebo objede autem příbuzné a tím to končí.“

„Chodíme hlavně po známých a po spolužačkách,“ přiznal třináctiletý Lukáš Pyskura z Kostelce. „Pomlázku si ale sám uplést neumím a proto jsem si jí musel koupit. Jenom párkrát mi to ukazoval děda,“ dodal.

Lépe na tom včera nebyli ani jiní koledníci. „Pomlázku mám kupovanou, jenom mi na ní mamka přidala pár mašlí,“ uvedl Jakub Mikšíček z Jihlavy. „její upletení bych nezvládl.“

Oproti minulosti, kdy na koledu chodila většina chlapců z vesnice nebo města a soutěžili mezi sebou, kdo bude mít v taškách věcí nejvíce, se také změnily odměny. Už nevedou klasická malovaná vajíčka, ale spíše sladkosti.

„V košíku ale najdeme všechno možné. Někdo dává jenom sladkosti, jiný vajíčka. Těch už ale máme málo,“ řekl Lukáš Pyskura.
„Dostal jsem perníky, sladkosti a mléko v krabičce,“ vyjmenoval šestiletý Matěj Vondra z Kostelce, kterého na koledu doprovodili ještě jeho tři kamarádi.
Zato starší koledníci si včera přišli na své. „Pro dospělé mám přichystaného něco silnějšího na zahřátí. Nalévám ale jenom plnoletým známým,“ uvedla Jitka Nedělová z Jihlavy.