Bezpečnostní kamery, které umožňují nepřetržité sledování provozu na dálnici D1, sice přibývají, ale policisté z dálničních oddělení k nim stále nemají přímý přístup. Chybí jim totiž odpovídající technické vybavení. Oddělení na vysočinském úseku D1 by potřebovala asi 200 tisíc korun, aby měla snímky z kamer k dispozici.

„Aby měl videodetekční systém skutečně dopad na snížení bezpečnostních rizik na dálnici, je třeba, aby k zařízením měl přímý přístup nejen jejich investor a provozovatel Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD), ale rovněž složky Integrovaného záchranného systému,“ uvedl hejtman kraje Miloš Vystrčil. „Když dálnice nefunguje, všechna auta sjíždějí na naše silnice," připomněl Vystrčil.

„Ke kamerovým systémům, které na dálnicích budujeme, mají přístup ti, které připojíme k naší síti,“ uvedla tisková mluvčí ŘSD Martina Vápeníková. „Dálniční policie na Vysočině však nemá dostačující kapacity,“ dodala. „Ani jedno ze tří oddělení není schopné výstupy z dálničních kamer dynamicky využívat z důvodů špatného technického vybavení, absence přístupu na internet a přístupu do sítě ŘSD,“ potvrdil Vystrčil.

Provoz na D1 mohou prostřednictvím kamer sledovat pracovníci správy a údržby dálnic, ale nedostanou se k nim dálniční policisté, kteří s nimi často sdílejí stejnou budovu.

Připojení ke kamerové síti by záchranným složkám pomohlo. Policisté by sledovali situaci na dálnici, aniž by museli vysílat průzkumné hlídky. „Díky přístupu k systému bychom viděli na operačním středisku konkrétní místa, kam vyjet a ušetřilo by nám to čas,“ řekl vedoucí dálniční policie ve Velkém Beranově Pavel Doležal, „lidé totiž často udávají nepřesné úseky a stává se, že policisté vyjíždí jinam, než mají.“

„Pokud Policie ČR ani Ředitelství silnic a dálnic nenajdou ve svém rozpočtu peníze na spolufinancování nákupu nutné výpočetní techniky, nebudeme otálet a příspěvek poskytneme,“ sdělil hejtman. „Ředitelství je ochotno připojit techniku dálniční policie ke své síti, ale nebude financovat žádné vybavení,“ zmínila Vápeníková.

Policejní technika je o krok pozadu
Kamery na dálnicích buduje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), jež tyto komunikace spravuje. Největší počet byl instalován na D1, která je nejstarší dálnicí v zemi. Na ní již funguje přes 30 kamer, z toho asi třetina mobilních. Ty slouží v místech uzávěrek nebo častých dopravních nehod. Na vysočinském úseku D1 byla rozmístěna asi desítka kamer.
Nový bezpečnostní systém počítá s připojením dalších uživatelů - hlavně policistů a záchranářů. Na Vysočině již lze on-line provoz na D1 sledovat na krajském úřadě a na krajském operačním středisku policie v Jihlavě, do konce dubna by měla být připojena i zdravotní záchranná služba.
Dálniční policie nemá ke kamerám přístup po celé dálnici, protože jejich oddělení nemají přístup k internetu. O nápravu situace zatím usiluje pouze kraj Vysočina. ČTK