Na historickém objektu je nutné vyměnit například část střechy, nebo osvětlení. „Tesaři už na místě pracují a budou přibližně měsíc zpestřením pro turisty,“ upřesnila kastelánka Zdeňka Vaníčková. „Veškerou práci totiž musí udělat ručně. Oprava si vyžádá kolem milionu korun,“ dodala.

Vyměnit je zapotřebí celkem 400 metrů trámů. „Udělat jeden nám trvá přibližně tři hodiny,“ poznamenal tesař Radek Vondrák. Tesaře čeká velký úkol, sekerami musí opracovat 150 kusů dřevěných trámů. „Děláme dvoumetrové, třímetrové, pětimetrové a sedmimetrové kusy,“ přiblížil Vondrák.

Nová střecha ale není jedinou novinkou, kterou hrad pro příchozí připravuje. „V ochozu už je nevyhovující osvětlení. Není už ani pomalu vidět do vitrín. Během sezony ho proto chceme proto vyměnit,“ vysvětlila kastelánka.

Na tento krok má už Roštejn vypracován projekt. Vitríny se tak dočkají nového osvětlení přímo vevnitř, místo stávajícího připojení dvojlinkou na světla v ochozu. „Od další sezony také plánujeme druhou stranu ochozu využít k výstavám,“ uzavřela Vaníčková.