Vyprala 2445 tun prádla, což je o 376 tun víc než v roce 2005. Tržby přesáhly 46 milionů korun. Zisk před zdaněním se zvýšil ze 45 tisíc korun v roce 2005 na loňských 55 tisíc. Podnik se zhruba 80 zaměstnanci patří městu. Na radnici započala v rámci jednotlivých politických stran diskuze o privatizaci prádelny.

ČTK - Jihlavští zastupitelé v nejbližší době rozhodnou, zda budou hledat kupce pro jihlavskou Prádelnu a čistírnu. Bývalý státní podnik získalo město bezplatným převodem před deseti lety, nyní se prádelna ve svém oboru řadí mezi desítku největších v zemi. Náměstek primátora Radek Vovsík (ODS) dnes novinářům řekl, že jeho strana preferuje rychlý prodej.

Podle ředitele prádelny Evžena Zámka by kvůli situaci na trhu měla radnice tento krok odložit nejméně o pět let.

Poslechněte si první část polemiky kolem privatizace městské prádelny.

"Nevidím vůbec žádnou potřebu, proč by město mělo v tak cizí oblasti podnikat," řekl Vovsík. Dodal, že prádelna není velkým přínosem pro městskou pokladnu. Za nájem areálu ročně platí 1,3 milionu korun, což je podle něj vzhledem k ceně majetku málo. Uvedl, že jihlavští radní se již dohodli na tom, že ve svých politických klubech zahájí diskusi o prodeji prádelny.

Zámek míní, že firmu by se nyní nepodařilo prodat výhodně. "Teď je doba, kdy se čistí trh," vysvětlil. Jen nemovitosti v areálu mají hodnotu asi 70 milionů korun, tržní cena podniku by byla kolem 30 milionů. Atraktivita prádelny bude stoupat, pokud bude jako dosud posilovat svoje postavení na trhu, míní Zámek.

V zemi nyní působí do 200 prádelen. Zámek očekává, že podobně jako v Rakousku či Německu výhledově zůstanou nejvýše dvě desítky velkých provozů a řada malých firem, které budou sloužit lidem a malým podnikatelům.

Prádelna nedávno díky novým strojům zvedla svoji kapacitu o pětinu. Počet zakázek, které získává především od hotelů a firem, pravidelně stoupá od roku 2000. Loni prádelna vyprala 2446 tun prádla, což je meziročně o 18 procent více. Tržby se zvýšily o pět milionů korun na loňských 48 milionů. Hrubý zisk ale činil jen 55.000 korun. Podnik má asi 270 stálých zákazníků z řad podnikatelů. Čištění a praní pro obyvatele se na ročním objemu prádla podílí asi jen pěti procenty.

Poslechněte si druhou část polemiky kolem privatizace městské prádelny.