Prodej 1,6 hektaru pozemků v lokalitě Hruškové Dvory dnes schválili jihlavští zastupitelé. Vstup do zóny nedávno ohlásily také podniky s nizozemským vlastníkem Broshuis Czech a MCB Czech, které jsou zaměřeny na strojírenství.

Cleem, která patří nizozemské společnosti Cleem Beheer, již na Jihlavsku podniká řadu let. Začínala v Dobroníně a nyní funguje v areálu bývalého podniku Modeta v Jihlavě. Za pozemky pro nový závod zaplatí 6,4 milionu korun, tedy 400 korun za metr čtvereční. Stavbu chce zahájit za rok touto dobou.

Jihlavská průmyslová zóna je nyní obsazena více než z poloviny. Krajské město pro podnikání ještě nabízí necelých 20 hektarů pozemků. Některé části zóny ale nejsou příliš vhodné pro zpracovatelský průmysl kvůli vysokým nákladům na stavbu inženýrských sítí. Podle představ města by v nich mohla vznikat například logistická centra.

Vstup investorů ovlivňuje i klesající nabídka pracovních sil. Na konci března na Jihlavsku hledalo práci 3700 lidí, což představovalo míru nezaměstnanosti 5,7 procenta. Jihlavský úřad práce v té době evidoval 1050 volných pracovních míst, což byl nejvyšší počet z pěti okresů kraje Vysočina.