Až 1,7 milionu korun pak může jít na (klidně opakované) příspěvky firmám i občanům na obnovu nátěru zdí, vrat či dveří. „V památkové rezervaci bude poskytováno 150 korun na metr čtvereční, v ostatních částech stokoruna,“ píše se ve statutu Fondu pro opravy domů, podepsaném primátorem Jaroslavem Vymazalem. Žádosti o dotaci jsou přijímány od 11. dubna.

Příští týden mají jihlavští radní rozhodovat i o pětitisícové prémii za dopadení sprejera. Pokud ji schválí, půjde Jihlava třeba ve stopách Pacova. Tam slíbil starosta Lukáš Vlček vyplácet za dopadení vandala tisícovku. „Pár lidí se ozvalo, ale nešlo o nic seriozního. Do budoucna nepůjde o paušální akci, budeme ji uplatňovat u konkrétních případů vandalismu,“ poznamenal Vlček.

Odměna za dopadení se městům stále vyplatí

A příklad odjinud? V Hodoníně před čtyřmi lety schválili odměnu 20 tisíc korun. Od té doby tak ocenili jednoho občana, letos chystají peníze pro tři další. Podle ředitele tamní městské policie Jindřicha Vašíčka se tak vysoká odměna městu vyplatí. „Náklady na zničené fasády jsou daleko vyšší.“ „Pokud budou díky odměně občané všímavější, tak je to jen dobře,“ pokývl hlavou i ředitel jihlavských strážníků Jan Frenc.

JIHLAVA – Odměna za dopadení sprejerů, kterou se chystá schválit jihlavská radnice, nemůže „pouliční výtvarníky“ odradit. Říká to jeden z jihlavských sprejerů, který si nepřeje zveřejnit svou identitu kvůli rodině.

„Je to akorát snaha úředníků zalíbit se lidem. Musí mít přece pocit, že něco dělají,“ říká mladík. Podle něj není sprejerství jen o adrenalinu, jak o tom veřejnost hovoří. „Je to umění. Nikdy bych například nepomaloval kulturní památku nebo osobní auto. Dodávku ale zase jo,“ svěřuje se.

„Láká mě například Prior. Ta příšerná budova uprostřed náměstí je naprosto úžasná plocha. Problém je v tom, že jsou v okolí kamery,“ dodává. Sprejovat chodí jak na legální, tak i nelegální plochy. Vytvořit grafity podle něj trvá tři, ale i padesát minut.

„Když tvořím něco většího, tak musím dávat pozor a často od práce odbíhat, ale za to riziko to stojí. Všichni si myslí, že sprejeři jsou nějaký zrůdy nebo co, ale je to jinak. Jsme normální lidi, kteří mají vzdělání, vlastní obchody a pouštějí sednout babičky v autobuse,“ vzkazuje jihlavský sprejer.