Včera voda tekla hnědá a dnes jako ze studánky…
Lidem také vadí nezabezpečení skládky před vnikem nepovolaných osob například neopraveným oplocením. Darina Čermáková na jednání donesla vzorky hnědé zapáchající vody, kterou odebrala 8. března z jedné z drenážních trubek. „Během pěti dnů však z trubek tekla naprosto čistá voda a to přitom ani nezapršelo,“ uvedla Čermáková s tím, že voda byla zřejmě natlakovaná.
Zástupci A.S.A. si na jednání donesli stejné vzorky přímo ze dne, kdy se konalo jednání. A ty byly čisté. „Znečištění a zápach vody má na svědomí nedaleké hnojiště,“ oponoval ředitel A.S.A. Dačice Petr Morávek. Podle obyvatel je však v místě malé množství hnoje a znečištění není určitě odtud. Obyvatele trápí také vstup nepovolených osob na skládku. „Myslím si, že se dá zabránit vstupu cizích osob a to spravením děr v oplocení a hlídací službou,“ ozval se jeden z místních.
A skládka vesele roste dál…
„Díry samozřejmě opravíme. Co se týče hlídací agentury, je to ekonomicky nákladné,“ odpověděl ředitel Morávek. Celková výška skládky k dnešnímu dni je kolem 537 metrů, na čemž se dohodly obě strany. „V tuto chvíli už výška skládky dosahuje o dva metry více, než by na konci provozní doby měla být,“ nechápe Lubomír Marek. „Konečného stavu docílíme,“ slibil technický ředitel Pavel Tomášek. „Rekultivací skládky dosáhneme také omezování zápachu,“ doplnil.
Kritice neušel ani zástupce kraje Vysočina z odboru životního prostředí Jan Joneš, který byl na jednání přítomen. „Cesta z Jihlavy do Plander a Vyskytné byla po sněhu zasypaná odpadky. Volala jsem na odbor a dočkala jsem se arogance a žádné odpovědi,“ postěžovala si Věra Zemanová z Plander. „Mohla jste narazit na kolegy, kteří nejsou k problému kompetentní,“ hájil se Joneš.