Formulář žádosti poskytla pracovnice informačního centra. Reportéři přišli z Hluboké ulice. „Bližší informace podá inženýr Straka. Najdete ho ve čtvrtém poschodí,“ uvedla žena. Josef Straka z magistrátního odboru rozvoje města zajišťuje správu Fondu pro opravy domů a přijímá žádosti o poskytnutí dotace.

„Dostal jsem instrukce, že bych si tady mohl zažádat o příspěvek na posprejovaný dům,“ začal reportér. Úředník dotazem zjišťuje místo a rozsah poškození. „Kde je dům posprejovaný? Na fasádě?“ zeptal se Josef Straka. V případě dotace na odstraňování škod po sprejerech nerozhoduje stáří objektu, důležitá je lokalita. Na objekty v památkové rezervaci lze získat příspěvek 150 korun na metr čtvereční, na všechny ostatní adresy mimo rezervaci pak stovku.

Formulář má 16 bodů. „Vyplníte adresu a všechny další údaje, co tu jsou. Číslo účtu, popisné číslo…,“ začal jmenovat Straka.
Poškození musí být oznámeno státní nebo městské policii jako trestný čin poškozování cizí věci (podle § 257 trestního zákona). „Nesmíte začít s opravou dřív, než se poškození zdokumentuje. Musíme se sejít a stanovit rozsah poškození,“ upozornil úředník odboru rozvoje města.

V letošním roce je ve Fondu pro opravy 1,7 milionu korun. Podporují se odtud nejen opravy poškozených fasád a jiných povrchů, ale i rekonstrukce střech.

Co je dobré vědět?
Úřední hodiny magistrátu (vchod z Masarykova náměstí 1 i z ulice Hluboká 8): v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin, v pátek od 8 do 11 hodin.
Formulář s informacemi o Fondu pro opravy domů lze získat i na internetu www.jihlava.cz/formulare.asp. V kolonce „Odbor rozvoje města“ je pak přímý odkaz na žádost o dotaci z Fondu pro opravy domů.