close zoom_in Zájem byl veliký. Nové informace přišlo načerpat asi šest desítek lidí, což je téměř polovina všech obyvatel malé obce.
„Přistěhovali jsme se do Hojkova před pěti lety. Chtěli jsme žít ekologicky, proto jsem jednoznačně proti výstavbě uložiště,“ říká obyvatelka Hojkova Iva Pařízková.

Starostka obce Milada Duchanová svolala besedu především proto, aby lidem vysvětlila, jak je důležité, aby příští týden v sobotu přišli lidé v co nejhojnějším počtu k referendu.

„Je to velká zodpovědnost. Uložiště tady nechceme, protože by to zničilo nádhernou přírodu a krajinu, kterou máme kolem. Byla by ohrožena i pitná voda. Lidé musí přijít a říci svůj názor,“ vysvětlila Duchanová.

V referendu se lidé mohou vyjádřit k otázce, zda dají zastupitelům obce mandát k tomu, aby mohli vyvíjet další tlak a aktivity, které by výstavbu uložiště zastavily.

„Referendum bude velmi důležité, které má mnohem větší váhu, než například petice. Je to jasný hlas lidu. Navíc se domnívám, že dnes je taková situace, že může jít o poslední šanci, jak tomu zabránit,“ naznačil ekologický aktivista Čestmír Pitner z Horní Cerekve.
„K referendu určitě přijdu a obci mandát dám,“ prozradila místní občanka Jana Kosová.

Starostka Duchanová chce jít ale dál. Doufá, že Hojkovští nezůstanou sami a referendum uskuteční i okolní obce.
„Čím víc nás bude tím, lépe,“ upozornila Duchanová. Páteční besedy se účastnili i starostové z Batelova, Dušejova nebo Cejle.

„Boj proti uložišti byl jeden z důvodů, proč jsem kandidoval do voleb. Referendum v obci uskutečníme,“ řekl starosta Batelova Petr Janoušek. O tom, jak v Hojkově referendum dopadne není zřejmě pochyb. Ekologové ale mají trochu obavy z možného ovlivňování lidí. „Mohou na vás před hlasováním různí lobisté vyvíjet tlak. Budou tvrdit, že z toho bude mít obec peníze, budou slibovat výlety do zahraničí,“ naznačil Pitner.

„Za nic na světě se nenechám ovlivnit. Pokud by to mělo špatně dopadnout, jsem ochotna si lehnout na nějakou silnici, nebo se k něčemu přivázat,“ vylíčila Iva Pařízková.