„Výhru určitě použijeme na další opravy památek a také bych chtěl udělat slavnostní setkání pro lidi, kteří pracují v různých spolcích ve městě (na padesát aktivních spolků - pozn. red.), jako poděkování za akce, které pořádají,“ sdělil starosta Polné Jindřich Skočdopole čerstvé záměry ihned po vyhlášení vítěze.

Polná postoupila z regionálního kola, které se uskutečnilo v lednu letošního roku. Z šestadvaceti historických sídel se jako každý rok přihlásilo pouze pět měst. O postup bojovala Polná spolu s Jihlavou, Moravskými Budějovicemi, Pelhřimovem a Třeští.

„Porota složená ze zástupců vyhlašovatelů soutěže hodnotila péči o památky a ostatní budovy, péči o veřejná prostranství, parky a životní prostředí,“ objasnila členka předsednictva Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska Hana Müllerová.

Největším počinem loňského roku v Polné byla postupná oprava areálu hradu a zámku, do níž město investovalo přes čtyřicet milionů korun. „Stavba slouží také jako místo pro konání kulturních a společenských událostí,“ uvedla Müllerová. Také se v Polné postupně obnovuje židovské město a z hlavního náměstí už bylo odstraněno autobusové nádraží a byl také zrehabilitován místní park.

Celostátního kola soutěže, které se uskutečnilo včera v Praze na Pražském hradě u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel, se s Polnou utkal také Cheb a Šternberk. „Naše město postoupilo do celostátního kola díky regeneraci a revitalizaci městského centra, kdy náměstí a přilehlé ulice dostaly novou tvář,“ uvedla Martina Horáková z odboru školství a kultury ve Šternberku.

Druhým rivalem byl Cheb, který si své místo v celostátním kole vybojoval opravou chebského hradu a několika památek. „Loni jsme pracovali na obnově městských hradeb, byly opraveny některé městské nájemní domy v památkové rezervaci a zrekonstruována Písečná brána pod hradem,“ pochlubil se místostarosta Chebu Miroslav Plevný.