Trh se od července přesune za Snahu nebo alternativně na dolní Masarykovo náměstí. Kam ale půjdou chovatelé? „V úvahu připadá Brtnická ulice 1 (objekt v lokalitě Na Slunci nedaleko zastávky například s lékárnou nebo půjčovnou krojů – pozn. redakce), kde bychom měli dvě místnosti,“ popsal jednatel Českého svazu chovatelů v Jihlavě Vojtěch Pelán.

Přivítal by symbolický nájem s tím, že by se podělili s jinými nájemníky v objektu o náklady na služby. „Pokud by mělo nájemné dosáhnout 2800 korun měsíčně, sotva bychom ho utáhli,“ doplnil jednatel organizace se zhruba 30 členy. „Nájem bude spíše symbolický,“ vzkázal přes mluvčího Radka Tulise náměstek jihlavského primátora Josef Kodet. Konkrétní částku zatím podle něj nelze sdělit.

O výstavních prostorách může jihlavská organizace zatím snít. V Brtnické ulici bude pouze zasedačka a kancelář. „Kdybychom vyhráli pět šest milionů, koupili bychom uzavřený supermarket u výpadovky na Znojmo. Tam by se daly pořádat při výhodné poloze Jihlavy celostátní výstavy,“ zamyslel se další představitel svazu chovatelů Miroslav Šeda.

Chovatelé se v Jihlavě organizují od roku 1911. Velké vysočinské výstavy pořádali ve městě naposledy ve druhé polovině osmdesátých let. Teď třeba holubářskou výstavu připravují ve Štokách.

V areálu v Benešově ulici měli trvale klece pro králíky a mohli postavit přes 150 voliér pro drůbež nebo pro holuby. Počet členů se tehdy pohyboval kolem dvou stovek. Po sametové revoluci byl však s výstavami konec. V areálu začala fungovat pekárna.