„Jmenuje se Kuba. Jako většina vejrů,“ koukl na sovu na rameni zoolog František Kunc. Do centra Jihlavy přivezli s kolegou ze Stanice ochrany fauny v Pavlově u Ledče nad Sázavou několik zvířat na ukázku. „Kuba se k nám dostal před šesti lety s poraněním oka. Už ho nemůžeme pustit do přírody,“ pokračoval Kunc.

Pavlovská záchranná stanice má na starost většinu území kraje Vysočina. Postarají se tam o poraněné živočichy. Nyní tam mají asi 150 ptáků a 40 savců.

Stanice menšího ražení funguje pro část Jihlavska, Dačicko a Slavonicko v Telči. I tam si připomínají Den Země. Lidé během roku donesou kolem 80 různých zvířat. „Z toho se jich zpátky do přírody povede vrátit přibližně polovinu. Záleží na tom, jaké zranění přinesené zvíře má,“ poznamenal vedoucí záchranné stanice Pavel Dvořák.

„V současné době tady máme asi 35 zvířat. Nejvíce koz a slepic, ale také třeba mývala,“ vyjmenoval. A další chovanci telčské stanice? Například káňata, sovy, krkavci a straky. Nejvíce zvířat se do záchranných stanic dostává obvykle od května do července. „Je to proto, že zvířata v tomto období vyvádí svá mláďata,“ vysvětlil vedoucí telčské stanice Dvořák. Záchranná stanice specializovaná na sovy a dravce funguje na Jihlavsku ještě v Dlouhé Brtnici.

Akce zaměřené na přírodu pokračují


Jihlava: V neděli je připraven program pro návštěvníky jihlavské zoo. Od 10 do 15 hodin se mohou zúčastnit například netradičního kvízu o přírodě. V africké vesnici Matongo se uskuteční výstava „vypečených lemurů“. Na pondělní dopoledne chystá zase dům dětí a mládeže ukázku dravců a ekologické soutěže pro děti z mateřských a základních škol.

Polná: Zábavné odpoledne čeká na každého, kdo dnes přijde do přístavby základní školy. Součástí programu, který začne ve 14 hodin, je i baterková tombola. Za každých deset použitých baterií získá každý příchozí jeden los, na který může vyhrát.

Podívejte se také:

Den Země v Polné

Den Země v Telči