VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostovy dřevěné plastiky brzy zkrášlí vesničku Šimanov

ŠIMANOV - Umělecká dřevěná plastika by měla co nevidět ozdobit příjezd do Šimanova na Jihlavsku ve směru od Větrného Jeníkova. Pokud se podaří vyřešit problémy s místem, vyroste ve středu obce v dohledné době dřevěná zvonice. To vše díky šikovným rukám současného starosty Šimanova šestapadesátiletého Jana Nováka, který se řezbářství, výrobě loutek a plastik věnuje takřka celý život.

23.4.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Ladislav Schäfer

Základy řezbářství odkoukal od svého otce, jihlavského chirurga, který na chalupě v Šimanově s dlátem a dřevem odpočíval od práce v nemocnici. Honza měl po tátovi šikovné ruce, hodně si maloval. Po gymnáziu se nedostal na architekturu a na rok nastoupil do projekční firmy. Neuspěl ani na druhý pokus a vzal zavděk nástavbovým studiem technologie dřeva v České Lípě.

Rodiče mezitím odešli z Jihlavy do Znojma, kde otec nastoupil do nemocnice jako přednosta chirurgie. Maminka zjistila, že nedaleko v Únanově je výrobna loutek. "Uviděl jsem nádherné metr vysoké loutky, které zde právě dělali pro bratislavskou televizi. Tam jsem teprve zjistil, že loutky nejsou jenom sádroví kašpárci, které jsem znal z loutkových divadel. Měli zrovna volné místo a já nastoupil," vzpomíná.

Od zkušených kolegů se naučil řezat, šít, odlévat formy, pracovat s různými materiály, obsluhovat stroje. "Tam jsem se prakticky vyučil loutkářem, i když na to nemám glejt," říká Novák.

Koncem 70. let se přiženil do Brna a začal pracovat v loutkovém divadle Radost, které v té době patřilo mezi nejlepší loutkové scény u nás. Vyrábělo se hodně loutek, každá hra znamenala nové výtvarné pojetí, jiné loutky i scénu. "Každý dělal všechno. Ročně bylo kolem pěti premiér, což představovalo nepočítaně loutek a dekorací. V Radosti bylo skvělé prostředí," připomíná si Novák své více než desetileté působení.

Jeden z kulisáků emigroval do Austrálie a našel práci v loutkovém divadle v Perthu v Západní Austrálii. Jednou se od něj ozval telefon s nabídkou práce, vyřízením pracovního povolení a letenkou. Rozmýšlení nebylo dlouhé. V únoru 1992 Novák odletěl do Austrálie a nastoupil v Perthu jako divadelní výtvarník. V jediném loutkovém divadle v celé Západní Austrálii pracoval téměř rok a půl.

"Nedá se říct, že by Austrálie byla Mekkou loutkářství a že bych se po pracovní stránce naučil něco nového. Ale byla to příležitost poznat něco jiného a zároveň si udělat hezký výlet. S kamarády jsme jezdili na surfech a plachetnicích, čundroval jsem po celém pobřeží."

Pokládá za výhodu, že krátce před ním v divadle působili režisér Josef Krofta a scénograf Petr Matásek z královéhradeckého loutkového divadla Drak, kteří podle něj patří k evropské špičce. "Australané nikoho jiného z Evropy nepoznali, mysleli, že kdo odtud přijede, je minimálně na stejné úrovni. O mě nepochybovali, a to bylo strašně příjemné, díky tomu jsem udělal fakt pěkné věci," tvrdí Novák.

V Česku se zkusil postavit na vlastní nohy. Věnoval se volné tvorbě a nahodilým zakázkám, vyráběl výtvarné stavební doplňky. "Čuchnul jsem si k architektuře. Dělal jsem třeba zábradlí ve formě soustavy plastik pro jedno ze sídel České spořitelny." Z jeho rukou pochází i zařízení pro dětská hřiště v Praze a Pardubicích.

Ve Vranově u Brna vznikla díky přátelským vztahům s tamním starostou série Novákových soch a objektů ve volné krajině. "Udělal jsem například objekt Past na lelky, o nichž jsme v hospodě vymysleli, že pocházejí z nedalekých Lelekovic. Lelci mohou škodit, past proto slouží pro odlelkování. Když se do ní vejde, lelci se leknou a utečou," směje se Novák.

Lidé si také rádi posedí v objektu s názvem Pohled na nekonečno, z něhož mohou pozorovat Vranov. "Mám tam svou největší galerii pod sluncem," říká Novák. V jeho dílně se narodili i dřevění krokodýli, kteří společně s dalšími plastikami a figurkami černošského betlému zdobí domorodou vesničku Matongo v jihlavské zoologické zahradě.

Před několika lety se Novák rozhodoval, co dál. "Věděl jsem, že můžu jít jedině do Austrálie, kde vím, kde berou ryby a kde se dá surfovat, nebo do Šimanova, kde jsem prožil dětství. Když jsem v Austrálii vzpomínal na Česko, viděl jsem Šimanov, takže rozhodování bylo lehké," říká Novák. Loni na podzim kandidoval do obecního zastupitelstva a stal se z něj starosta.

Řezbářství už má opět jen jako koníčka, ale myslí přitom na to, aby z něho měla prospěch i vesnička s necelými 170 obyvateli.

23.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dopravu na D1 zastavily hromadné dopravní nehody.

Sněhová kalamita Vysočinu ochromila, i ve středu doprava kolabovala

Telefonní budka. Ilustrační foto.

Z ulic Jihlavy budou letos mizet telefonní budky

Chemoterapie budou příjemnější díky dárcům

Jihlava – Pacienty onkologického oddělení jihlavské nemocnice čeká při chemoterapiích příjemnější zázemí.

Skupiny Voxtet a Bee Band se spojí a vystoupí společně v jihlavském DIODu

Jihlava – Rovnou dvě hudební skupiny vystoupí v pondělí 22. ledna v jihlavském divadle DIOD. Kapely Bee Band a Voxtet měli mít v Jihlavě koncert již v prosinci, kvůli nemoci byl však přesunut na náhradní termín.

Nejvíce lidé platí za vodu na Žďársku a Jihlavsku

Vysočina – Letos po dlouhé době nedošlo ke zvyšování ceny vody ve žďárském okrese. I přesto ale ve městech a obcích, kam dodává vodu právě Svaz vodovodů a kanalizací (SVK) Žďársko, platí lidé v rámci Kraje Vysočina nejvíce. Za kubík musejí vynaložit celkem 94,9 koruny s DPH, přičemž 50,5 koruny tvoří vodné a 40,4 koruny stočné.

OBRAZEM: Seniorům vyplnili přání. Dali jim pojízdný záhon

Jihlava – Senioři jihlavského Alzheimer centra dostali v polovině ledna opožděný vánoční dárek. Zástupci ekocentra Chaloupky a Ekovysočiny jim předali nový mobilní záhon.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>