Podobně na tom byli i její konkurenti, kterých se letos při přijímacím řízení na Gymnázium sešlo na dvě stě. „Kdyby mi to nevyšlo, půjdu na soukromé gymnázium a za rok to opět zkusím,“ plánuje David Němeček z Jihlavy.

Také Kristýna Součková z Kamenice si včera vyzkoušela při přijímacím řízení své znalosti. „Učila jsem se hlavně na matematiku, v češtině si věřím,“ myslí si možná budoucí studentka jihlavského gymnázia.

Také rodiče prožívají tento den se svými ratolestmi. „Hned po prvním testu jsem psala zprávu mamce, protože je nervóznější než já,“ řekla Veronika Šestáková z Měřína, která by do nové školy dojížděla. „Moc to se synem Markem neprožívám. Když se dostane bez učení, pak má na to, aby studoval. Pokud ne, pak na to zřejmě nemá,“ myslí si maminka Renata Havlínová z Jihlavy, jejíž syn se hlásí na osmileté studium na gymnázium v krajském městě.

O učební obory s maturitou je stále velký zájem. „Nejvíce dětí se hlásí na gymnázia, obchodní školy a odborné školy,“ vyjmenoval Karel Látera z krajského odboru školství. „Zájem o učební obory, jako tesař nebo zedník, naopak klesá,“ dodal.

Letos se podle jeho slov přihlásilo skoro čtyři a půl tisíce žáků devátých tříd na celé Vysočině. Z toho byla více než polovina na učební obory s maturitou. Dalších 769 žáků má zájem o soukromé, církevní nebo obecné školy.

Přestože zájem o učební obory klesá, otevřela letos Střední škola obchodu a služeb (SŠOS) v Jihlavě jako jediná v republice konečně obor hodinář. „Přihlásilo se nám devět studentů, z toho tři dívky, takže obor letos otevřeme,“ pochlubil se ředitel František Číhal.

SŠOS letos otevírá také obor kuchař – čišník, o který je mezi mladými lidmi zájem. „Maturitní obory jsou už naplněny a z učebních oborů je největší zájem o kadeřnictví. Ještě budeme přibírat do oborů fotograf a prodavač,“ uvedl Číhal a dodal, že obor krejčí letos vůbec neotevřou, protože nebyl ze strany deváťáků žádný zájem.