Lidé se seznámí také s postupem prací na obnově celého památkově chráněného areálu. ČTK to dnes řekla místostarostka Telče Hana Müllerová.

Památku, která byla ve velmi špatném stavu, vlastní a opravuje od roku 2004 brněnská obecně prospěšná společnost MILLenium regio coeli. "Máme za úkol objekt opravit a pak pečovat o jeho využití," uvedl zástupce společnosti Josef Svoboda. Oprava objektu nad parním strojem stála 750.000 korun, podílel se na ní i kraj Vysočina a město Telč.

Parní mlýn stojí u Staroměstského rybníka. Jeho počátky sahají do první poloviny 16. století. Jeho novodobá historie byla spjata s továrnou na jemná sukna založenou v roce 1807. V 60. letech 19. století prošla stavba rozsáhlými stavebními úpravami. Šlechtičtí majitelé Podstatzští-Liechtensteinové v roce 1887 do mlýna umístili parní stroj. K pohonu mlýna se tak mohlo používat jak osmimetrové vodní kolo, tak i parní stroj.

Na spolufinancování obnovy parního mlýna s celkovými náklady v milionech korun se podílí i evropský program Interreg na podporu přeshraniční spolupráce s Rakouskem. Na výstavní expozici se bude podílet muzeum železnic ze spolkové země Dolní Rakousy. Během rekonstrukce vznikne expozice zaměřená na historii parních mlýnů a železnice, včetně dráhy mezi Kostelcem, Slavonicemi a rakouskou obcí Fratres.