Ze 131 zapsaných voličů se referenda zúčastnilo 121 lidí. Z nich 119 souhlasilo s tím, aby obec využila všech svých zákonných pravomocí k zabránění výstavby hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva. Dva hlasy byly neplatné. ČTK to řekla starostka Hojkova Milada Duchanová.

Proti stavbě jaderného úložiště je v Hojkově podle výsledků referenda 90,83 procenta voličů. "Zastupitelstvo tím získalo silný mandát k prosazování názoru občanů, výsledky jsou pro nás závazné," řekla s uspokojením Duchanová. O uspořádání referenda v Hojkově lidé rozhodli 13. dubna na veřejné schůzi. "Otázku jsme zformulovali tak, aby referendum nebylo napadnutelné," dodala starostka.

Proti úložišti hlasovala také Ludmila Zábojová. "Nebojíme se ani tak radioaktivity, ale spíš stavebního ruchu, který by výstavbu úložiště provázel," řekla ČTK krátce poté, co její hlasovací lístek skončil v urně. Přišlo i několik chalupářů, kteří s nelibostí nesli, že nemohou také hlasovat.

Podle Duchanové se lidé stavbě úložiště brání oprávněně. "Stavbu by provázela devastace krajiny a narušení vlastnických vztahů. Klesly by ceny nemovitostí a byla by ohrožena kvalita pitné vody. Na území kraje už je jaderná elektrárna, jsou tady chráněná území, přírodní památky. Přímo v Hojkově je národní přírodní památka Hojkovské rašeliniště - to všechno by bylo narušeno," míní Duchanová.

Hojkov uspořádal referendum jako první obec v lokalitě Rohozná. Už před několika lety drtivá většina občanů odmítla stavbu úložiště také v druhé lokalitě na Vysočině, v okolí Budišova na Třebíčsku. Se stavbou nesouhlasili lidé v obcích Budišov, Nárameč, Oslavička, Rudíkov, Hodov a Rohy. Duchanová očekává, že vůle obyvatel Hojkova ovlivní i další obce v lokalitě Rohozná, a také v nich se v krátké době uskuteční další obecní referenda.

O stavbě trvalého úložiště radioaktivního odpadu se v Česku uvažuje v šesti lokalitách, ze kterých by se postupně měla vybrat jediná. V lokalitě Rohozná by se měly odpady ukládat v hloubce žulového masivu Čeřínku mezi Novým Rychnovem, Rohoznou, Cejlí a Hojkovem. Podle Čestmíra Vitnera ze sdružení Bezjaderná Vysočina zde vyhovují nejen geologické podmínky, ale například i blízkost železnice.

Podle vládní koncepce se má do roku 2015 zúžit počet lokalit na dvě a do roku 2025 by měla být jedna vybrána. Do roku 2004 se v Rohozné prováděl jen geologický výzkum. Další práce byly pozastaveny do roku 2009. Pokud by se měly obnovit, je třeba získat statut průzkumného území, které vydává ministerstvo životního prostředí po konzultaci s obcemi. "Bez jejich souhlasu průzkumné území nedostaneme," řekl už dříve šéf Správy úložišť radioaktivních odpadů Vítězslav Duda.