Jak jsme vás již v sobotu informovali na našich webových stránkách, lidé v Hojkově odmítli stavbu úložiště vyhořelého jaderného paliva.

„Dva hlasy byly neplatné,“ řekla starostka Milada Duchanová. Na všech platných hlasovacích lístcích byla odpověď stejná. „Všichni se vyjádřili proti úložišti a dali vedení obce mandát, aby se proti němu bránilo,“ uvedla Duchanová.

„Čekala jsem, že to tak dopadne. Předpokládala jsem i velký zájem místních lidí. Dobře se tu totiž žije a umístění úložiště v Rohozné by pro obec mělo velké následky.“

„Je tu krásně a úložiště by tu přírodu celou zničilo. Chtěl jsem hlasovat proti i za manželku, která je v nemocnici, ale bohužel to nejde,“ posteskl si Josef Suchý.

„Naše komise chodí nejen po obci, ale jela i do Jihlavy. Hlasovat si totiž přál i profesionální hasič, který byl v práci,“ dodala členka pětičlenné komise Marie Pechová.

„Já tu žádnou skládku jaderného odpadu nechci,“ řekla důrazně Milena Mezerová. „Mé generace se to sice už asi nedotkne, ale co naši vnuci a pravnuci. Také nevěřím tomu, že to nebude prosakovat do půdy,“ doplnila.

„Záporné stanovisko se dalo předpokládat. Například ve Francii už hledají hlubinné úložiště od roku 1987 a stále naráží na zamítavý postoj místních. V české republice to bude asi podobné,“ míní Karel Poslanecký z hnutí Duha.

„Jsme první, kdo referendum vyhlásil, ale věříme, že se k nám přidají další obce,“ řekla Duchanová. „Například Cejle a Rychnov čekali, jak to u nás dopadne.“

Starosta Cejle František Němec ale nepředpokládá, že by se u nich referendum konalo v dohledné době. „Tento měsíc, nebo příští rozhodně ne. Nejdříve se k tomuto problému musí vyjádřit zastupitelstvo. Před šesti lety jsme řekli, že tu úložiště nechceme a na tom trváme,“ uvedl.

Lokalita Rohozná, je jedno ze šesti míst v Česku, kde by mohlo úložiště radioaktivního odpadu vyrůst. Radioaktivní odpady, které produkuje společnost ČEZ ve svých elektrárnách, by se pak mohly ukládat v hloubce žulového masivu Čeřínku mezi Novým Rychnovem, Rohoznou, Cejlí a Hojkovem. Vyjádření ČEZu k výsledku hojkovského referenda se redakci během víkendu získat nepodařilo.