„Polenský poklad je běžně uložen v trezoru České spořitelny. Vystavován je jen občas, naposledy před deseti lety na výstavě Rudolf II. a Praha,“ uvedl starosta Polné Jindřich Skočdopole.

Poklad bude letos k vidění ještě třikrát. Dne 24. června, kdy uplynou tři roky od otevření zrekonstruovaného polenského hradu, 2. září, kdy uplyne 300 let od vysvěcení chrámu Nanebevzetí Panny Marie a 9. září o Mrkvancové pouti.

„Po rodině Žejdliců se zachoval zajímavý soubor šperků a několik unikátních cínových rakví,“ objasnila ředitelka muzea Marta Vomelová. Mezi šperky patří také nejstarší datovaný filigrán na našem území, stříbrná filigránová spona.

O vzácnost byl zájem

Za pouhou hodinu přišlo na padesát návštěvníků a pozváno bylo ještě dalších osmdesát hostů. „Slyšeli jsme o pokladu v rádiu, a tak jsme se na něj přijeli podívat. Je krásné, že lidé mohou vidět kulturu dřívější doby,“ chválili výstavu manželé Valovi z Jaroměřice nad Rokytnou. „Jsem v Polné na návštěvě a zrovna jsem měl štěstí, že je poklad k vidění,“ liboval si také Libor Zajda z Bystřice pod Hostýnem.

Do letošního roku finančně muzeum spravoval kraj Vysočina. Letos si ho pod křídla vzalo samo město. „Po tři roky nám kraj bude přispívat na provoz půl milionu korun. Město pak vynaloží dalších šest set tisíc korun,“ uvedl první muž Polné s tím, že peníze má město z vlastních zdrojů nebo bude hledat sponzory.

„Hledáme na provoz muzea nějaké sponzory. Ty které jsme zatím našli, nám velice pomáhají, stejně jako město,“ poznamenala se ředitelka muzea Vomelová. „Zda je 600 tisíc dostatek peněz na provoz muzea, se ukáže až po skončení letošní sezony,“ uzavřel Skočdopole.