Se stížností ale zůstane osamocena. Ostatní obce peníze od Jihlavy přijmou.

„Už jsme se problémem zabývali na zastupitelstvu a rozhodli jsme, že budeme požadovat peníze za všechny lidi, kteří se přihlásili na adresu Legionářů 2,“ řekl starosta Dolní Cerekve Zdeněk Jirsa.

Podle jeho slov totiž tito lidé stále žijí v obci a trvalé bydliště si zpátky nepřihlásí z důvodu, že za ně nedostanou opět zaplaceno. „Pokud se tak nestane a nedostaneme finance za všechny, obrátíme se na ombudsmana,“ dodal první muž obce.

Jihlava Cerekvi v rámci odškodnění nabídla přes 17 tisíc korun. Obec by si ale představovala částku několikanásobně vyšší. „Požadovali jsme přibližně 112 tisíc korun,“ upřesnil Jirsa.

Cerekev je ale zatím jediná, která má k výši odškodnění odmítavý názor. Ostatní obce a města s největší pravděpodobností peníze od krajského města přijmou. „Do dneška jsme dostali 29 zpětných reakcí a všem těmto obcím už jsme poslali peníze na účet,“ uvedl primátor Jaroslav Vymazal.

Argumenty obcí jsou jednoznačné.„Kdybychom od Jihlavy peníze nedostali, tak stejně nic nenaděláme. Proto si myslím, že je lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše a 126,5 tisíc si od krajského města vezmeme,“ uvedl starosta Velkého Beranova Miloš Musil. „Obec jako jsme mi, už určitě najde způsob, jak je využít. Momentálně opravujeme například kulturní dům a ten bude ještě peněz potřebovat hodně.“

Podobně se k problému postavili i Polná a Třešť.

Jihlava v okrese odškodní celkem 42 obcí a měst za částku přes tři miliony korun. Lidem, kteří se v době od od 5.12 do 31.12 2005 přihlásili na fiktivní adresu Legionářů 2 vyplatila každému ve dvou částech 3000 korun. Díky akci „odkup obyvatel“ se přehoupla přes 50 tisíc obyvatel a do městského rozpočtu jí od státu přibylo 25 milionů korun. Podobné praktiky pak provozovala ještě o rok později, kdy lidem platila o tisíc korun méně.