„V příštím roce proběhne centralizace lokálních databází a v této souvislosti jsme při kontrolách zjistili, že je v Jihlavě několik objektů, které mají stejná čísla. Nyní musíme dát situaci do pořádku,“ uvedl ředitel katastrálního pracoviště pro oblast Vysočiny Eduard Pospíchal.

Změny bez starostí

„Dotčení obyvatelé jedenácti domů a 76 garáží a chat se ale nemusí obávat. Všem zašleme dopis, kde je o změně budeme informovat,“ řekla Lenka Kozlová z jihlavského odboru rozvoje města. „Náklady na přečíslování jim také uhradíme,“ dodala.

Lidé, kterých se bude přečíslování týkat, dostanou od města i nové plechové a umělohmotné cedule, které si budou moci vyzvednout na magistrátu.

„Aby měli vlastníci nemovitostí se změnou co nejmenší problémy, provedeme za ně také hromadnou změnu na katastru nemovitostí a na poště,“ podotkla Kozlová.

Obávat se nemusí ani vlastníci, kteří mají v takových domech nahlášené sídlo firmy, nebo trvalé bydliště. „Institucím vystavíme doklad o změně adresy, který předloží na obchodním rejstříku nebo živnostenském úřadě,“ konstatovala Kozlová.

Při změně trvalého bydliště to budou mít lidé ještě jednodušší. „Obyvatelé předloží starý občanský průkaz a ten jim bezplatně vyměníme za nový s jinou adresou trvalého pobytu,“ poznamenala Marie Jírová z jihlavského úseku evidence obyvatel.

Někteří lidé ale ve změně adresy vidí přece jenom problém. „Potíže budou mít ti, kterým do takového domu chodí hodně pošty z různých míst. Bude je to stát dost peněz, než to dají všem vědět,“ míní Jiří Kohout z Jihlavy.